• Menu
  • Menu

Itálie Bolzano – místní studenti a „noční život“

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Itálie Bolzano – místní studenti a “noční život”

Ještě před 15-ti lety bylo Bolzano jen jedním z mnoha malých městeček v Jižním Tyrolsku. V osm večer byly místní restaurace, bary a obchody už dávno zavřeny. Byla tu prostě nuda. Jenže pak se v historickém centru postavila jedna významná stavba – budova nové univerzity. S ní přišly do města stovky nových mladých studentů, kteří se kromě studia chtěli také někde pobavit. A tak tato nová instituce rozpoutala v poklidném městečku kolotoč změn.

 

Dnes je Bolzano s počtem obyvatel 100 000 největším městem Jižního Tyrolska. Free University of Bozen – Bolzano, německy Freie Universität Bozen, nebo chcete-li italsky Libera Universitá di Bolzano je jak z názvu vyplývá univerzita, na které se vyučuje ve třech světových jazycích- italštině, němčině a angličtině a každý ze zapsaných studentů musí tyto jazyky ovládat. Mně, jakožto Erasmus studentovi, stačí naštěstí umět alespoň jeden z nich- angličtinu.

 

Tato instituce si nemohla vybrat za svou základnu lepší město. Bolzano je totiž místo, kde se kromě italštiny domluvíte i německy a s některými obyvateli dokonce anglicky, což se vám o 80 km jižněji v Trentu nebo Roveretu téměř nepoštěstí. A následky této jazykové rozmanitosti? V autobusu slyšíte rodilou němčinu a o pár sedadel vedle si dva kamarádi povídají italsky. To samé platí i o učitelích a studentech. Někteří mezi sebou mluví italsky, někteří německy, takže se občas stává, že vidíte studenty jak plynule „přepínají“ z jednoho jazyku do druhého podle toho, s kým se zrovna baví.

 

Historické centrum Bolzana se za těch 15 let o tolik nezměnilo. Co se ovšem výrazně změnilo je místní večerní a noční život. Ne, že by se mohl vyrovnat životu ve velkoměstě, ale i tak je zde několik příjemných studentských podniků, které svou atmosférou mohou okouzlit i vás.

 

Na pivo nebo se podívat na sportovní utkání oblíbeného klubu? Do irského „Temple Bar“! Ten se nachází hned před jedním východem z univerzity. Je to typický bar, kde si odpočinete u dobrého piva. Když toto místo navštívíte o Saint Patrick´s Day (oslava 17. března) budete ve středu dění. Lidé se zde scházejí a popíjí pivo již od časných odpoledních hodin. Večer se přes davy lidí dovnitř skoro nedostanete, takže se pije na ulici před barem.

 

Pokud chcete zkusit pivo, které se vyrábí přímo v Bolzanu, pak se musíte přesunout o pár ulic vedle a jít si sednout do Hopfen & Co, příjemné pivnice, kde vám načepují místní pivo s výraznou chutí a barvou.

 

Že vás pivo zas až tak moc nebere a spíš vás baví tancovat? V Bolzanu jsou bohužel jen dva kluby, které vám toto přání splní a to většinou pouze během 2 dnů v týdnu. Prvním je Martini, u kterého nikdy nevíte, jestli bude zrovna ten den otevřeno, a jestli vás místní hudba bude bavit. Druhým je Okay club. Pro někoho noční můra, pro někoho super diskotéka. Jeho nevýhodou je fakt, že se zde může kouřit, takže pak druhý den můžete dát vyprat veškeré své oblečení. Pravdou je, že i jedna místnost v Martini je přizpůsobena kuřákům, takže výsledný efekt je pak v podstatě stejný. V Okay clubu budete muset za vstup zaplatit pár euro. Když ovšem přijdete ve čtvrtek, vstup je zdarma. Hudba končí většinou ve tři hodiny ráno a to nezávisle na počtu návštěvníků.

 

Nejlepší ze všech večírků jsou většinou ty, které pořádá naše univerzita. Dnem určeným na párty je čtvrtek, a každá z nich se koná s nějakým tématem. Tou poslední byla například „Silent party“ (Tichá párty). Ve škole jsme k tomuto účelu vyfasovali sluchátka, do kterých nám pak na hlavním náměstí Waltherplatz ze dvou pódií hrála hudba. Okolní lidé (ti normální bez sluchátek) trochu nechápali, proč všichni tancují a občas i zpívají, když zde nehraje žádná hudba. Po akci se většina studentů přesunula do klubu Okay – byl čtvrtek, takže vstup zdarma.

 

Když byste si chtěli jít sednout někam třeba jen na výbornou italskou kávu, pak můžete využít jednu z mnoha místních restaurací či kaváren. Kávu či nějaký alkoholický i nealkoholický aperitiv si nakonec můžete vypít i u venkovního stolečku v našem školním baru.

 

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *