• Menu
  • Menu

Caserta – italské Versailles

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Caserta – italské Versailles

Palazzo Royale – Caserta ,  nejkrásnější barokní palác se zahradami.

Jeden z nejvýznamnějších barokních paláců je královských palác Karla III, španělského krále Neapole a pravnuka Ludvíka XIV byl vybudovaný v polovině 18. století. Snaha napodobit ostatní evropská království a vliv Versailles doveden do extrému se zde opravdu povedl. V roce 1752 pověřil Karel III návrhem velkolepého paláce a okolních zahrad neapolského architekta Luigiho Vanvitelliho. Po jeho smrti pokračoval na jeho práci syn Carlo. Z paláce je nádherný výhled na Neapol a její okolí, z druhé strany pohlížíme do překrásných zahrad. Hlavní osa vede do zalesněného svahu a dominuje jí voda, která protéká řadou kaskád a kanálů. Rozměry této zahrady jsou ohromující, protože voda vytéká z místa na kopci, který je vzdálen 3km od paláce a v úseku největší kaskády dlouhé 78m, padá před ohromné mramorové bloky do první nádrže, zdobené antickou mytologií. Lovec Akteon zde objevuje bohyni Dianu koupající se svými nymfami. Voda pak mizí do podzemí, aby se mohla znovu vynořit v druhé nádrži, která je věnována Cerese. Odtud voda padá po další schodovité kaskádě do nádrže zdobené sousoším souboje Junony s Eolem. Základní prvkem této zahrady je její monumentalita. Snahou bylo předvést důmyslné ideje a zasadit je do dramatické krajiny. Voda je přiváděna akvaduktem z pohoří Taburan, které je vzdáleno více než 40 km od paláce. Akvadukt překonává údolí Maddalone velkým mostem se třemi oblouky. Práce na hlavní kaskádě byla vykonána otroky a tak je na ně vzpomenuto v sousoší Junoniny nádrže, a to pomocí zkroucených postav svázaných pouty po dvou, které korunují balustrádu nad bazénem. Náklady na výstavbu těchto zahrad byly tak ohromné, že zahrady nikdy nebyly dokončeny dle Vanvitteliho původních plánů, kde měla voda protékat kanálem pod palácem.Silnice Via Appia v délce 20km až do Neapole měla být lemována dvěma kanály. Za vlády Marie Karolíny byl park ještě rozšířen o anglický krajinářský park.

Pallazo Royale Caserta pohled na celou kaskádu

Pro filmové fanoušky by mohlo být zajímavé, že se zde natáčelo několik slavných filmů. Tom Cruise se zde nachází v jedné z přestřelek v Mission Imppossible II, nebo George Lucas zde objevuje kouzlo komnat královny Amidaly v Star Wars Episode 1: The Phantom Menace a Episode 2: Attack of the Clones Praktické informace: jak se sem dostat? veřejnou dopravou: CPTC autobusy z Neapole – Piazza Garibaldi za 2,50 Eur každých 30 min od 8 do 20h Benevento – některé spoje této společnosti vlakem z Říma za 10,50 Eur, z Neapole za 3,10 Eur všechny tyto spoje staví v blízkosti vstupní brány autem směr Reggia D

Pallazo Royale Caserta Diana koupající se se svými Nymfami
Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *