• Menu
  • Menu

Trento – město Tridentského koncilu

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Trento – město Tridentského koncilu

Trento neboli Trident se nachází v severní Itálii, téměř uprostřed cesty mezi severním Bolzanem a jižní Veronou. Je hlavním městem autonomní oblasti Trentino-Alto Adige. Do povědomí středoškoláků se nejspíš dostal kvůli konání Koncilia neboli Tridentského koncilu, který svolal papež Pavel III. roku 1545. Účastnilo se jej na 255 biskupů, kteří řešili otázku protestantství a katolické reformace. Výsledkem tohoto setkání je vznik 16 dogmatických dekretů, které definují nejdůležitější otázky křesťanství jako je například Písmo svaté, Svátost pokání, Úcta ke svatým, ostatkům a obrazům a jiné.

Trento, Itálie

Historické centrum tohoto města je možné obejít během jednoho dne. Na vaší návštěvě byste neměli minout místní hrad Castello del Buonconsiglio, dóm Cattedrale di San Vigilio a kostel, který se nachází hned u železničního nádraží – Badia di San Lorenzo. Pokud budete mít víc času, za návštěvu stojí i S.A.S.S. Spazio Archeologico Sotterraneo del Sas, kde můžete navštívit tridentské podzemí.

Z muzeí stojí za zmínku Museo delle Scienze (vědy) a MART- Museo di Arte Moderna e Contemporanea (muzeum moderního a současného umění).

Překrásný výhled na město a jeho okolní hory vás okouzlí, pokud se necháte vyvézt nad město místní lanovkou, která spojuje Trento se Sardagnou. Zpáteční lístek vás vyjde na 5 euro a kabinka vyjíždí z Trenta vždy jednou za čtvrt hodiny.

Pokud vám zrovna představa cesty lanovkou nedělá úplně dobře od žaludku, existuje zde ještě jedna alternativa- Mausoleo Cesare Battisti – Dos Trento. Césare Battisti byl italským politikem a vlastencem a jeho odkaz je možné pozorovat v ulicích celého Trenta, kde se dne 4. 2. 1875 narodil a kde také dne 12. 7. 1916 zemřel. Jeho mauzoleum je vystavěno na jihu od města na jednom z místních kopců, ze kterého je poměrně dobrý výhled na město.

Určitě nevynechejte návštěvu jedné z místních kaváren, kde si můžete odpočinout, pochutnat na místní výborné kávě nebo tradičním Martini. Pakliže si vyberete jednu z restaurací na náměstí Piazza Duomo, určitě pro vás nebude těžké se jakoby zapomenout a vrátit se v čase do období slavné renesance. K tomuto výletu vám bude stačit podívat se na místní fasády domů, které jsou ozdobeny barevnými freskami právě z tohoto období.

Nejenom renesančními sgrafity jsou ozdobeny místní domy. Ani současní umělci nechtěli své město přenechat šedi, a proto zde najdete spoustu černých přes šablony přestříkaných „ozdob“. Které vás mnohdy svou nápaditostí rozesmějí. V okrajových částech města můžete najít i celé stěny, které neušli kreativitě místních sprejerů.

A co říci závěrem? Pokud nechcete utrácet peníze za místní restaurace, pak si dopřejte alespoň zmrzlinu. Nakonec jak se říká, kdo byl v Itálii a neochutnal italskou zmrzlinu, jako by tu ani nebyl. Tu prostě ochutnat musíte a je jedno, jestli jste děti nebo dospělí, zda si jí dáte na tom rohu nebo v té restauraci, skvělá bude prostě vždy a všude. Nakonec my jsme museli ochutnat hned dvakrátJ.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *