• Menu
  • Menu

Jaderná elektrárna Temelín – ETE není E.T.mimozemšťan

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Jaderná elektrárna Temelín – ETE není E.T.mimozemšťan

ETE  není E.T. mimozemšťan, ale je to zkratka používaná pro jadernou elektrárnu Temelín. Nad krajinou se valí tmavá mračna a pod nimi se tyčí 4 solitérní bílé komíny s odfukujícím bílým dýmem. Komíny na nás postupně vykukují z různých míst, když projíždíme okolní krajinou, ať už v kontrastu s malebnou jihočeskou vesničkou, nebo ukončující lán právě dozrávajícího obilí, či efektně harmonizující s přilehlou dálnicí.

Temelín v nás vyvolává hrůzu z jaderné katastrofy jakou známe třeba z Černobylu a také nyní hodně aktuálně z Japonska. Jsme přesvědčováni , že vše je pod kontrolou a je to bezpečné. Myslím, že  nemáme na výběr a nám nezbývá, než tomu věřit !

Elektrárna leží necelých 25 km od Českých Budějovic a 5 km od Týna nad Vltavou.

 O výstavbě elektrárny bylo rozhodnuto v roce 1980.Po roce 1989 bylo rozhodnuto o snížení počtu bloků na dva. V červenci 2000 bylo zavezeno palivo do reaktoru a 21. prosince téhož roku vyrobil blok první elektřinu. Temelínská elektrárna umožnila nahradit již zastaralé a postupně odstavované bloky v uhelných elektrárnách. Elektřinu vyrábí ve dvou výrobních blocích s tlakovodními reaktory VVER 1000 typu V 320. Odběr technologické vody je zajištěn z vodního díla Hněvkovice na Vltavě, jehož vybudování bylo součástí výstavby elektrárny.

Informační centrum – umístěno v historickém objektu zámečku Vysoký Hrádek.V letošním roce , během devíti měsíců, si prohlédlo inf. centrum 30 000 návštěvníků. O prohlídku mají zájem nejenom školy , ale jezdí sem o víkendech i rodiny s dětmi. Elektrárnu navštěvují i lidé ze zahraničí, od roku 1991 zde bylo téměř 28 000 cizinců. V informačním centru elektrárny se pořádají i umělecké výstavy.

Do vnitřních prostorů jaderné elektrárny se dostanou po objednání studenti středních vysokých škol technického zaměření. Pokud budete mít to štěstí  a povolení získáte  tak obdržíte identifikační kartu, helmu na hlavu , skupinka je max. 8 lidí a nesmíte se vzdalovat od průvodce. Dovnitř procházíte přes detektory kovu, zamřížované dveře a je možné , že budete provádět i dechovou zkoušku na alkohol.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *