• Menu
  • Menu

Jánské Lázně

Lázeňské město  je v naší zemi známé nejen díky světoznámým lázním , ale je i  druhým nejlépe hodnoceným lyžařským střediskem v ČR. Město leží na úpatí Černé Hory (1299m.n.m) na kterou jezdí kabinová lanová dráha Černohorský Expres , její provoz má svůj přesný jízdní řád. Lanová dráha byla dána do provozu roku 1928.

Nová lanovka jezdí od roku 1980. Rok 1965 byl rokem, kdy byly Janské Lázně povýšeny na město, v roce 1977 byl dán do provozu nový televizní vysílač na Černé hoře.

Město je výchozím bodem  pro lyžaře  a turisty , v létě pro cyklisty a  pro turisty.  Odtud je možné podniknout výlety na unikátní místa , která jsou v blízkém okolí. Centrum města tvoří náměstí se secesní kolonádou  a  lázeňské budovy.

Teplý pramen zde byl objeven Janem z Chockova dne 6.června 1006.  První zprávy o využití pramene k termálním koupelím jsou známé až ze 14. století.

Roku 1673 byl položen základní kámen ke kapli svatého Jana Křtitele. Základ dnešnímu lázeňskému místu dal r. 1677 Jan Adolf, kníže Schwarzenberg, kdy nechal u pramene postavit šest nových budov . Dr. Hettmayer  sepsal  na jeho pokyn  pojednání o účincích lázeňského pramene.

Světového významu a věhlasu se lázním dostává po skončení války díky úspěšnosti léčby stavů po dětské obrně.

V lázních se v současnosti léčí nemoci pohybového ústrojí. V roce 1982 bylo vytvořeno nové lázeňské centrum napojené na starou kolonádu.

Zima – lyžařské sjezdovky patří k nejdelším v Čechách, je zde kolem 50 km upravovaných běžeckých tratí a najdete zde i sáňkařskou dráhu dlouhou 3,5 km

 Z dalších aktivit je možné zmínit  Velký lanový park a Babypark.

Janské Lázně leží  ve Východních Čechách v oblasti Krkonošského národního parku v nadmořské výšce 670 m.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *