• Menu
  • Menu

Teplické skály

Výlet do Teplických skal

Naučná  stezka turistického okruhu , která vede Teplickými skalami,  je značená modrou značkou a je dlouhá 5,9 km. Po celém okruhu dobře značených cest je 15  panelů s informacemi o historii objevování skal , o zajímavostech z rostlinné i živočišné říše spolu s množstvím fotografií a ilustrací. Jednotlivé  skalní  útvary mají roztodivné  tvary a jejich názvy se je snaží kolemjdoucím přiblížit a jsou vždy označeny šipkou. Musím říci, že některé názvy byly trefné, ale několik spíš bylo „ úsměvných“. Pokud nejste vášnivými fotografy nebo urputnými biology a geology stačí vám na okruh asi 3 hodiny.

Teplické skály
Teplické skály

Líbí se mi , že kdysi zde byl na větvi zavěšen zvonek, který svolával průvodce a také nosiče „ pro nemocné a pohodlné“ .Ti byli za poplatek na nosítkách dopravováni skalami….páni, být zachumlán v duchně a ještě vidět tu krásu kolem ……tato služba se už neprovozuje a tak vyrážíme hezky po svých!

 Je tu nepřívětivé mrazivé ráno a ani snídaně není zrovna bon apetit a tak se rychle balíme do teplého oblečení a vyrážíme. Máme radost, že pokladna zeje prázdnotou a že jsme ušetřili za lístek. V lese se jen pozvolna probouzí ráno. U strmých schodů na hrad Střmen potkáváme zeleného mužíka…usmívá se a hlaholí na nás jestli máme vstupenku…nemáme..rád vám ji prodám a už vytahuje bloček a razítečko…Je milý a tak se s ním dáváme do řeči, pracuje tady jako strážce, řemeslník i dokumentarista  už spousty let. Aspoň se dozvídáme pár zajímavostí a jsme obdarováni i malou mapkou…

Ozvěna – dřevěný altán na místě  ze kterého se střílelo z moždíře. Svahy protilehlého Lysého vrchu odrážejí několikanásobně zvuk.

Teplické skály
Teplické skály

Střmen– skalní hrad loupeživých rytířů. Skalní brána– pamětní deska zde připomíná návštěvu Johanna Wolfganga Goetha 30.8.1790. Okolí potoka mezi Sekyrou a Rozcestím u Skalní něvěsty,Věž Hláska,Velké chrámové náměstí,Skalní koruna,Chrám,Sfinga,Herinek,Skalní průchod,Rozcestí turistických cest po Krakonošovým párátkem,Lední medvěd,Sibiř…

Pokud projdete Vlčí roklí, můžete po absolvování okruhu pokračovat do Adršpašských skal, se stejnou vstupenkou.

Do skal se vchází vstupní pokladnou, která je otevřená denně v průběhu celé turistické sezóny. Pokladna na prohlídkový okruh Teplickým skalním městem je od dubna do listopadu otevřena denně od 8:00 do 18:00 hodin. Délka sezóny se upravuje podle aktuální sněhové pokrývky. Změna vyhrazena dle aktuálního počasí. Délka prohlídky je cca 2 – 3 hodiny. Prohlídkový okruh Teplickým skalním městem není, z hlediska schůdnosti, přístupný s kočárkem ani na vozíčku.

 

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *