Psa by ven nevyhnal
Předpověď počasí se vyplnila a to doslova. Je neděle ráno a tak i když mrholí jdeme na krátkou procházku tady v Červeném sedle, bude hůř!8 Podle směrovky jdeme směrem na Vřesovou studánku, rádi by jsme došli alespoň k Bílému sloupu. Po pravé straně míjíme a dřevěnou kapličku.
Kaplička – Obětem hor
Dřevěná kaple na Červenohorském sedle vznikla díky občanskému sdružení „Společně obětem hor“a dalším nadšencům v bývalém lomu, jako památník lidem, kteří v Jeseníkách tragicky zemřeli. Kaple byla slavnostně otevřena 24. srpna 2013 a nachází se cca 400 m od Hotelu Červenohorské Sedlo, na červené turistické značce, vedoucí ke Vřesové studánce.
Návrh kaple byl inspirován dřevěnou kaplí, která stávala právě v lokalitě Vřesové studánky, avšak vyhořela.
/Zdroj informací PaedDr. Josef Šebetovský, správce webových stránek www.drevenekostely.tode.cz./

Cesta je namrzlá a díky mrholení dost klouzavá. Jdeme po cestě a v té mlze je špatně vidět. Nad cedulí o historii Červeného sedla to otáčíme, mlha by se dala krájet. Po včerejším slunečném a vydařeném výletu na Dlouhé stráně je to spíše zdravotní procházka než výlet. Bílý sloup i studánku si necháme na další dny, snad se aprílové počasí umoudří.

Trochu historie neuškodí…
Příběh sedla pod Červenou horou aneb jak forman povoz i s koňmi za lyže vyměnil
Vozka znovu pobídl znavené koně , už třetí den jsou na cestě z Olomouce do Vratislavya stále do kopce. Je podzim, počasí se kazí. V hostinci v Losinách říkali , že v noci do hor přijde sníh. A to nejtěžší na trase, sedlo pod Červenou horou , je stále před ním…

Jak forman žízeň hasil
Nikdo už přesně neví, kdy obchodní cestě spojující Moravu se Slezskem projel se svým povozem první vozka. Překonat 1013 m vysoké sedlo vyžadovalo vždy spoustu úsilí. Dlouho bylomožné zahnat žízeň jen vodou z pramenů. Od roku 1853 už to neplatí první zíájezdní hostinec formani velmi přivítali. Dlouhou štreku ze Šumperku do Jeseníku hodně zpříjemnil.
Co přivezl formanský vůz
Nejen zboží…Stále častějším „nákladem“ formanských povozů se stávají návštěvníci z měst. Turistika a cestování – dobrodružství, které od druhé poloviny 19.století dává smysljako vyplnění víkendu po týdnu stráveném prací. Pryč z města Sedlo pod Červenou horoua nedaleká Vřesová studánka jsou lákavým cílem i pro členy Moravsko-slezského sudetského horského spolku, který roku 1903 kupuje zájezdní hostinec . Červenohorské sedlo se pro německý turistický svaz stává významným centrem. Turistů přibývá, a tak zanedlouho , v letech 1910 a 1917, svaz poblíž otevírá další chaty.

Čeští turisté nechtějí zůstat pozadu. Starý cestářský domek je k pronajmutí. Od roku 1929 je zde ubytování i pro ně. Zakrátko turistům domek nestačí. Roku 1935 je proto otevřena nová, ryze česká “ Chata klubu českých turistů“.
Nová tvář sedla
Je to podivná záliba „palhočit se“ ve sněhu, na nohou prkýnka a v rukou hole…V Jeseníkách se objevila na konci 19. století.První lyže dorazly do Jeseníků už v roce 1887. Za 11 zlatých se je z n orského Osla nechal poslat bruntálský učitel Viktor Heeger. Z nadšenců a podivínů se časem stali vážení zimní turisté a ze sedla obklopeneho hustýmilesy lyžařský areál s několika kilometry sjezdových tratí.

mv
Přidat komentář