• Menu
  • Menu

Jeseníky v dubnu 3 – Červenohorské sedlo historie

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Olomoucký kraj » Jeseníky v dubnu 3 – Červenohorské sedlo historie

Psa by ven nevyhnal

Předpověď počasí se vyplnila a to doslova. Je neděle ráno a tak i když mrholí jdeme na krátkou procházku tady v Červeném sedle, bude hůř!8 Podle směrovky jdeme směrem na Vřesovou studánku, rádi by jsme došli alespoň k Bílému sloupu. Po pravé straně míjíme a dřevěnou kapličku.

Kaplička – Obětem hor

Dřevěná kaple na Červenohorském sedle vznikla díky občanskému sdružení „Společně obětem hor“a dalším nadšencům v bývalém lomu, jako památník lidem, kteří v Jeseníkách tragicky zemřeli. Kaple byla slavnostně otevřena 24. srpna 2013 a nachází se cca 400 m od Hotelu Červenohorské Sedlo, na červené turistické značce, vedoucí ke Vřesové studánce.
Návrh kaple byl inspirován dřevěnou kaplí, která stávala právě v lokalitě Vřesové studánky, avšak vyhořela.
/Zdroj informací PaedDr. Josef Šebetovský, správce webových stránek www.drevenekostely.tode.cz./

Kaplička obětem hor

Cesta je namrzlá a díky mrholení dost klouzavá. Jdeme po cestě a v té mlze je špatně vidět.  Nad cedulí o historii Červeného sedla to otáčíme, mlha by se dala krájet. Po včerejším slunečném a vydařeném výletu na Dlouhé stráně je to spíše zdravotní procházka než výlet. Bílý sloup i studánku si necháme na další dny, snad se aprílové  počasí umoudří.

Černohorské sedlo v mlze

Trochu historie neuškodí…

Příběh sedla pod Červenou horou aneb jak forman povoz i s koňmi za lyže vyměnil

Vozka znovu  pobídl znavené koně , už třetí den jsou na cestě z Olomouce do Vratislavya stále do kopce. Je podzim, počasí se kazí. V hostinci v Losinách říkali , že v noci do hor přijde sníh. A to nejtěžší na trase, sedlo pod Červenou horou , je stále před ním…

historie Červeného sedla

Jak forman žízeň hasil

Nikdo už přesně neví, kdy obchodní cestě spojující Moravu se Slezskem projel se svým povozem první vozka. Překonat 1013 m vysoké sedlo vyžadovalo vždy spoustu úsilí. Dlouho bylomožné zahnat žízeň jen vodou z pramenů. Od roku 1853 už to neplatí první zíájezdní hostinec formani velmi přivítali. Dlouhou štreku ze Šumperku do Jeseníku hodně zpříjemnil.

Co přivezl formanský vůz

Nejen zboží…Stále častějším „nákladem“ formanských povozů se stávají návštěvníci z měst. Turistika a cestování – dobrodružství, které od druhé poloviny 19.století dává smysljako vyplnění víkendu po týdnu stráveném prací. Pryč z města Sedlo pod Červenou horoua nedaleká Vřesová studánka jsou lákavým cílem i pro členy Moravsko-slezského sudetského horského spolku, který roku 1903 kupuje zájezdní hostinec . Červenohorské sedlo se pro německý turistický svaz stává významným centrem. Turistů přibývá, a tak zanedlouho , v letech 1910 a 1917, svaz poblíž otevírá další chaty.

historie Červeného sedla

Čeští turisté nechtějí zůstat pozadu. Starý cestářský domek je k pronajmutí. Od roku 1929 je zde ubytování i pro ně. Zakrátko turistům domek nestačí. Roku 1935 je proto otevřena nová, ryze česká “ Chata klubu českých turistů“.

Nová tvář sedla

Je to podivná záliba „palhočit se“ ve sněhu, na nohou prkýnka a v rukou hole…V Jeseníkách se objevila na konci 19. století.První lyže dorazly do Jeseníků už v roce 1887. Za 11 zlatých se je z n orského Osla nechal poslat bruntálský učitel Viktor Heeger. Z nadšenců a podivínů se časem stali vážení zimní turisté a ze sedla obklopeneho hustýmilesy lyžařský areál s několika kilometry sjezdových tratí.

Červenohorské sedlo dnes

 

mv

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *