• Menu
  • Menu

Jevanský rybník

Tropické květnové počasí, za chvíli bude zapadat slunce. Na Vyžlovce odbočujeme na Jevany. Chceme vyzkoušet jeden rybník z rybniční soustavy na Jevanském potoce (Propasti). Do soustavy patří rybníky Požár, Louňovický, Pařez, Vyžlovský /ten je největší – 20 ha), Jan, Švýcar, Šáchovec, Jevanský  a několik dalších. Většina z těchto rybníků slouží ke koupání.

Jevanský rybník

Jevanský rybník

Nejdeme na hlavní pláž, která je v obci Jevany, ale volíme klidnější část u můstku, kde je i přepad vody. U vody jsme až na pár jedinců samy. Večerní koupání je velmi příjemné.

Trojúhelníková plocha rybníku  činí necelých 18 ha. Severní, východní a jižní břeh rybníka tvoří zástavba obce Jevany. Jižní břeh je tvořen lesem národní přírodní rezervace Voděradské bučiny.

Jevanský rybník

Rybník je napájen na západě Jevanským potokem tekoucím z rybníka Švýcar. Z jihu pak je napájen bezejmenným potokem, který stéká v několika větvích z kopců Voděradkých bučin, ze severu potokem, který pramení nad Jevany.

Rybník má písčité dno. Nejvíce používaná je asi velká travnato – písečná  pláž v obci Jevany, kde je i velké odstavné parkoviště. Vstupů do vody je více, dá se do vody jít i na zalesněných  březích kolem celého rybníka. Rybník má pozvolný vstup do vody až do hloubky 6 metrů.

Jevanský rybník

Ny rybníce je možné provozovat i některé vodní sporty jako je windsurging a další.

Rybníky na Jevanském potoce slouží také k chovu a lovu ryb. Kolem rybníků vedou i oblíbené cyklistické stezky.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *