• Menu
  • Menu

Nový Knín

Květnový krásný den nás odklonil od hlavní trasy, když jsme se vracely z Mníšku pod Brdy na Prahu. Příjezd do Nového Knína  kolem romantického statku, trochu údivu, když jsme narušily pohodu slunečního dopoledne ženám, které stály na ulici. Trochu si nás přeměřovaly kritickým pohledem, zamávaly jsme jim na pozdrav, usmály se a my pokračovaly dále, kolem dalších, kdysi nádherných sídel. Až v městečku jsem si uvědomila, že jsem tady před několika lety brzy na jaře  byla s Honzou. Tenkrát jsme si slíbili, že se sem ještě vrátíme.

Nový Knín

Město je dnes převážně turistickým cílem. K městu patří čtvrti: Kozí Hory, Chramiště, Hranice, Sudovice, Libčice.

Nový Knín

Starobylé královské městečko, od roku 1990 zahrnuté do městské památkové zóny,  leží na řece Kocábě. Do Dobříše je to 8 km. Místo bylo osídlené už v mladší  době kamenné (nález dvou kamenných broušených seker).

Nový Knín

Knínský smír

Tato smlouva, o opětovném připojení Moravy k Čechám a vytvoření nedílného celku, dokazuje velký význam tohoto místa. V letech 1218 a 1219 zde pobýval Přemysl Otakar I., v roce 1341 Jan Lucemburský.

Těžba se rozvíjela ve 14. století, kdy sem přicházeli hlavně němečtí horníci, kteří se v  r. 1419 podíleli na přepadení poutníků na Holém vrchu. Odveta byla o pět let později, to zde Jan Žižka  město pobořil a doly zavalil. V historii pak zkázu městu přinesla třicetiletá válka. V roce 1639 vypálila město švédská vojska. Další těžba započala až v roce 1776, ukončena byla v roce 1866.

V roce 1776 zde byla založena včelařská škola, jediná v Čechách.

Kostel sv. Mikuláše

Kostel sv. Mikuláše

Původně románský kostel z 12.  století byl v letech 1773-74 barokně upravený. Románské období připomíná loď z řádkového zdiva s portálem a okny. Před kostelem stojí boží muka s tepaným křížem z roku 1715.

Radnice

Patrová radnice se sloupy v průčelí pochází ze 17. století.

radnice

Mincovna – Muzeum zlata

Zmínka o objektu se objevuje již v roce 1464. Původně zde bylo sídlo purkmistrovského úřadu. Dnes má stavba empírové průčelí a je zde Muzeum těžby a zpracování zlata na Novoknínsku.

Mincovna je otevřena během sezóny, v pondělí je zavřeno. Muzeum je jednou z poboček Hornického muzea v Příbrami. Expozice přibližují historii těžby a zpracování zlata na Novoknínsku od nejstarších dob až do 20. století, dějiny města, místní řemesla a průmysl či historii mistrovství světa v rýžování zlata u nás i v zahraničí.

Muzeum zlata Nový Knín také funguje jako informační středisko.  Najdete zde propagační materiály z celého regionu BRDY–VLTAVA, informace o ubytování a stravování.

Jan Neruda

Každé léto v Novém Kníně u své babičky pobývala Nerudova první velká láska Anna Holinová.

Nový Knín

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.