• Menu
  • Menu

Jezero Medard

Medardovo moře ne Medardovo kápě! Nečekám, že jezero v lomové lokalitě Medard-Libík, bude nějaká pecka. Stále čtu, že se napouští, dle některých informací už od roku 2008. Umíte si představit, že to je už 10 let?  Od roku 2010 je jezero napouštěné z řeky Ohře. Jezero mělo být zpřístupněno veřejnosti v roce 2017, 2018, já nevím. A tak to jedu zjistit!

Medard

Jezero není těžké najít na mapě, horší už je najít, kde je přístupová cesta nebo odkud vlastně k jezeru jít. Prominou mi občané Sokolova, Svatavy, Habartova a okolí, ti samozřejmě vědí. Dávám do navigace Habartov, ale nakonec zastavuji ve Svatavě, protože  přímo ze silnice zahlédnu vodní plochu i cestu, na které jsou cyklisté. Zastavuji tedy ve Svatavě (později si přečtu, že v obci teče řeka Svatava, která svou čistotou a malebností láká turisty, tak příště!).

Jezero Medard

Přelezu kopec, kde se kroutí velká modrá roura, pod ní koleje a rozlehlé překrásné jezero Medard. Spolu s travnatými a květinovými porosty, klikatící se cestou, větrnými mlýny, i pohledy na část důlního komplexu, jedním slovem-JINOSVĚT!

Nevím, kam se vydat, tak jdu pomalu za skupinkou, která to tady asi zná. Mají věci na koupání. Cestou potkáváme cyklisty. I v tom vedru tady příjemně fouká a vítr načechrává vlnky, jako u moře.

A těch krásných barevných kytiček, motýlů a vážek. Nevím, kam dříve koukat, ani fotit nemůžu. Skupinka my zatím zmizela a tak se ptám cyklisty, jestli se tady dá koupat. Určitě si vyberete místečko, voda je příjemná! Nemohu se dočkat, lidí teda ve vodě moc není, ale jednoho chlapíka vidím, tak šup do vody. Paráda!

Jezero Medard napouštění

Pokračuji dále kolem jezera, kde  mimo přírody potkávám kamenné můstky i přiváděcí kanály, retenční nádrž, odkud se asi jezero napouští, také v dáli vidím možná písečnou pláž.  Vylezu na jeden kopec, asi bývalou haldu a pohled je parádní. Jsem u moře. Teď závidím cyklistům, jedou daleko, možná kolem celého jezera, já se pomalu vracím. Ještě jedno vykoupání a těším se už teď, jak se sem vrátím. Přeji všem, ať už na oficiálně nebo neoficiálně navštíveném jezeře Medard, aby ocenili práci všech, kteří tady pro nás tu krásu vytvořili! Trochu se bojím té turistiky a hlavně lidi ty odpadky, nemůžete tu plechovku a obaly od sušenek strčit do batohu?

Jezero Medard

Rekultivace a revitalizace – jezero Medard a okolí

Celková plocha pokrývá téměř 500 hektarů. Jezero je 4 kilometry dlouhé a 1,5 široké. Největší hloubka je 57 metrů. Délka břehové linie, kolem které má v příštích letech vyrůst rozsáhlý rekreační areál, měří 12 kilometrů.

Jezero Medard

Co bude součástí areálu, to uvidíme.V jezeře je už dnes vysazeno několik druhů ryb, vede tu stezka pro cyklisty a v jezeře je krásně čistá voda.

Jezero Medard

Jezero se nachází nedaleko Sokolova, mezi Svatavou a Habartovem. Vzniklo jako projekt rekultivace a revitalizace území po těžbě uhlí. Tyto projekty ve větší míře známe třeba ze sousedního Německa. Jezero Medard vzniklo propojením ukončené těžby v lomu Medard a lomu Libík.

Těžba v této lokalitě byla ukončena v březnu roku 2000.

Koupání na vlastní nebezpečí!

Jezero Medard

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


komentář