• Menu
  • Menu

Hrad Andělská Hora

Cestou k jezeru Medard mě zaujala zřícenina Andělská Hora, která se nachází na mohutném skalnatém znělcovém vrchu (713m) 7 km jv. od Karlových Varů. V ranních hodinách zde bylo jen několik lidí, hrad na mě působil mysticky a výhledy do krajiny jsou odtud nádherné. Zřícenina hradu je volně přístupná.

Zřícenina hradu Andělská Hora

Zřícenina se částečně opravuje, chodit tady je nutné s největší opatrností. Některé cestičky kloužou.

Zřícenina hradu Andělská Hora

Při staré cestě z českého vnitrozemí do Loketska byl počátkem 15. století mocným rodem pánů z Riesenburka založen gotický hrad Andělská Hora / Engelsburk, Engelhaus). Měl sloužit jako strategická opora jejich zdejší pozemkové držby a stráž na zemské stezce. Jako první držitel hradu je zaznamenán Boreš z Rýzmburka.(Riensburg), dvořan císaře Karla IV., pán na Bochově, Žluticích a Bečově. Ten odkazuje panství svým dvěma synům. Hrad měl pak další majitele.

Zřícenina hradu Andělská Hora

Jeho dispozice byla dvojdílná, z nejstarší doby se téměř nic nedochovalo. Dnešní pozůstatky staveb pocházejí pravděpodobně z 15. a 16. století, z období přestaveb hradu.

Rozvaliny hradu dal upravit Jaromír Černín z Chudenic v roce 1899,  bylo zpevněno zdivo a vybudováno nové schodiště, vytesané ve skále na horním konci obce. Dochovaly se dvě vstupní brány, části hradeb, zdivo lichoběžníkového paláce a hranolové věže (donjonu).

Zřícenina hradu Andělská Hora – vyhlídka

Kostel sv. Michaela Archanděla

Pod zříceninou je další dominanta náměstí  kostel sv. Michaela Archanděla. Původně gotický kostel, postavený v souvislosti se založením městečka kamenickým mistrem Eduardem Baurem z Chebu v letech 1487 – 1497, pravděpodobně na místě starší stavby. Po dvou požárech v r. 1641 a 1718 znovu barokně obnoven při zachování staršího zdiva, r. 1720 nově vybaven inventářem, který se již nedochoval. Poslední stavební úpravy po požáru r. 1885 provedl kolem, roku 1890 A. Barvitius. Kostel je funkční a byl znovu vysvěcen 29. září roku 2001. Jde o jednolodní stavbu s trojbokým uzavřeným presbytářem a hranolovou věží na západní straně.

Kostel sv. Michaela Archanděla
Jana Schlitzová
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *