Cestou k jezeru Medard mě zaujala zřícenina Andělská Hora, která se nachází na mohutném skalnatém znělcovém vrchu (713m) 7 km jv. od Karlových Varů. V ranních hodinách zde bylo jen několik lidí, hrad na mě působil mysticky a výhledy do krajiny jsou odtud nádherné. Zřícenina hradu je volně přístupná.

Zřícenina se částečně opravuje, chodit tady je nutné s největší opatrností. Některé cestičky kloužou.

Při staré cestě z českého vnitrozemí do Loketska byl počátkem 15. století mocným rodem pánů z Riesenburka založen gotický hrad Andělská Hora / Engelsburk, Engelhaus). Měl sloužit jako strategická opora jejich zdejší pozemkové držby a stráž na zemské stezce. Jako první držitel hradu je zaznamenán Boreš z Rýzmburka.(Riensburg), dvořan císaře Karla IV., pán na Bochově, Žluticích a Bečově. Ten odkazuje panství svým dvěma synům. Hrad měl pak další majitele.

Jeho dispozice byla dvojdílná, z nejstarší doby se téměř nic nedochovalo. Dnešní pozůstatky staveb pocházejí pravděpodobně z 15. a 16. století, z období přestaveb hradu.
Rozvaliny hradu dal upravit Jaromír Černín z Chudenic v roce 1899, bylo zpevněno zdivo a vybudováno nové schodiště, vytesané ve skále na horním konci obce. Dochovaly se dvě vstupní brány, části hradeb, zdivo lichoběžníkového paláce a hranolové věže (donjonu).

Kostel sv. Michaela Archanděla
Pod zříceninou je další dominanta náměstí kostel sv. Michaela Archanděla. Původně gotický kostel, postavený v souvislosti se založením městečka kamenickým mistrem Eduardem Baurem z Chebu v letech 1487 – 1497, pravděpodobně na místě starší stavby. Po dvou požárech v r. 1641 a 1718 znovu barokně obnoven při zachování staršího zdiva, r. 1720 nově vybaven inventářem, který se již nedochoval. Poslední stavební úpravy po požáru r. 1885 provedl kolem, roku 1890 A. Barvitius. Kostel je funkční a byl znovu vysvěcen 29. září roku 2001. Jde o jednolodní stavbu s trojbokým uzavřeným presbytářem a hranolovou věží na západní straně.

Přidat komentář