• Menu
  • Menu

Mariánské Lázně

Lázeňské město Mariánské Lázně

Zářijový víkend v lázních zní opravdu lákavě. Naše cesta tak romantická ale není. Jedeme s naší  Ájou a švédskou firmou Skhoop na 13. ročník folklorního festivalu Mariánský podzim. Moc se těšíme, předpověď počasí není vůbec optimistická. Přijíždíme v pátek večer, na novobarokní promenádě ještě vykukuje slunko, je tu spousty lidí a je to tu krásné. Krajkované mraky ještě více umocňují romantický západ slunce. Ráno už tak příjemné není, prší. Celý den  je zakaboněný, ale lidé přesto korzují. Jsou v lázních a tak to se musí. Neděle je pak ukázková a první zabarvené stromy v parku dávají tušit, že se kvapem blíží podzim. Na první návštěvu Mariánských Lázní stačila prohlídka některých přilehlých památek u hlavní kolonády, Zpívající fontána a  park. V Mariánských Lázních toho je opravdu hodně k vidění a tak další památky si necháme na příští návštěvu.

Skalníkovy sady

Mariánské Lázně

Významné lázeňské město, druhé nejmenší a nejmladší ze západočeských lázní, se nachází 27 km od Chebu. Památkový fond města, chráněná městská památková zóna,  tvořená především historickými lázeňskými domy, kolonádami, pavilony nad prameny, hotely. Nejstarší dochovaná písemná zmínka , vztahující se k území dnešního města se týká údajně solného pramene, vyvěrajícího poblíž vsi Úšovice. Z roku 1606 jsou doloženy první  případy využívání jiného pramene (Mariin pramen) k léčebným účelům v podobě koupelí. Věhlas pramenů a  přišla později. Léčivou vodu využívali i majitelé zdejšího území tepelští premonstráti.

Mariánské Lázně

Kolonáda u Křížového pramene

Hlavní je kolonáda u Křížového pramene, která se rozprostírá nad Skalníkovými sady. Empírový pavilon Křížkového pramene z roku 1818 byl původně dřevěný, z cihel a štuku  (1911-1912) jako kopie původní architektury a obnovený v letech 1980-92. Má 60 sloupú a je završen mophutnou kupolí s dvojiým křížem, symbolizující zakladatelskou činnost tepelského kláštera.

Mariánské Lázně – pavilon Křížového pramene

Novobarokní kolonáda 

Navazuje na kolonádu u Křížového pramene . Kolonáda Maxima Gorkého, jak je nazývaná,  pochází z let 1888- 1889, vybudovaná nákladem kláštera v teplé podle projektu arch. Miksche a Niedzielského je mimořádnou ukázkou lázeňské architektury a od roku 2010 je národní kulturní památkou. Kolonáda patří mezi nejhezčí a největší stavby tohoto druhu u nás.

Mariánské Lázně – novobarokní kolonáda
Mariánské Lázně – novobarokní kolonáda

Zpívající fontána

Dílo arch. Pavla Mikšíka, která kromě vodních efektů , hraje od května do října vždy každou lichou hodinu jednu z osmi skladeb. Večer pak hudbu a tryskání vody doplňují světelné efekty.

Mariánské Lázně – zpívající fontána

Mariánské další kolonády

Klasicitsní  Karolinina kolonáda z let 1823 a 1868 (nyní kopie z roku 1989 postavená o 20 metrů dál), kolonáda Ferdinandova pramene z roku 1926 a Lesního pramene z roku 1869. Pavilon Rudolfova pramene- dřevěný pavilon nad prameny patří k nejhezčím.

Mariánské Lázně – kolonáda Rudolfova pramene
Mariánské Lázně – kolonáda Rudolfova pramene

Skalníkovy sady

Skalníkovy sady jsou dominantou města, která patří turisty k nejvyhledávanějším. Byly vybudovány v závěru 19. století společně s městem.

Skalníkovy sady
Skalníkovy sady
Skalníkovy sady

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *