• Menu
  • Menu

Jezírko /rybník/ Žernovka

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Jezírko /rybník/ Žernovka

Tady někde musí být lom Žernovka. Hledáme, ze silnice je vidět jen oplocený pozemek. Na vodu je trochu vidět. Nejsme potápěči, takže koupání asi nepřipadá v úvahu, stejně tu nikdo není. Jen to vedro! Zklamání, cedule K rybníčku zní dobře, tak když ne lom tak rybník!

Rybník/jezírko/ Žernovka

Lesní cesta po které jdeme je po vydatném dešti, jsou tu rýhy navrstvené bahnem, ale jinak krásná příroda. Rybník objevujeme asi po 500 metrech. No, páni, to vypadá luxusně. Sice koupání musíme oželet /koupání ne/, ale je tu nádherně. Sedíme na molu v místě, kde je možná tábořiště, dřevěná chata, pokračuje tu lesní cesta kolem rybníka. Na rybníce jsou dřevěné chatrče, zřejmě pro kachny. Boudy využívá kachna divoká jako náhradu za přirozená hnízdiště.

Rybník/jezírko/ Žernovka

Jezírko s charakterem lužiny, které tu dnes vidíte, nemá za sebou dlouhou historii. V roce 1954 bylo na kraji lesa ještě pole a louka podél potoka Lázný. Po vytrvalejších deštích stoupá voda v jezírku a zatápí cestu na hrázi, takže tu je nutno opět zasypat aby byla průjezdná. Tak zde vzniklo neúmyslným lidským přičiněním krásné klidné zákoutí u vody ze tří stran obklopené lesem. Jezírko je celkem mělké a nejhlubší místo je v místech kudy původně tekl potok. Že zde byl potůček, se projevilo v poměrně rychlém nástupu mokřadních rostlin na březích vznikajícího jezírka. Rákosiny i ostřice postupovaly s břežní linií a otevírala se volná vodní hladina. Na mělkých a občasně zatápěných partiích jezírka se vytvářejí bochníkovité trsy ostřic, které snášejí mokro lépe než ostatní traviny. Postupné zvedání hladiny se projevuje v odumírání stromů, které zůstaly ve vodě.

Rybník/jezírko/ Žernovka

Zajímavostí, která se na stezce nachází je skutečnost , že silnice Praha – Kutná Hora zde tvoří hranici rozvodí mezi Labem na severu, Vltavou a Sázavou na jihu. Lázný potok zde a Výmola v Mukařově, nebo Šembera v Kozojedech tečou do Labe, zatímco Jevanský a Louňovický potok nebo Mnichovka končí svou pouť v Sázavě a Rokytka napájí přímo vody Vltavy.

Jezírko je součástí naučné stezky Ladův kraj. Pokud budete pokračovat dále po modré turistické značce, dojdete po 2. km na Vyžlovku, tady můžete navštívit rozhlednu Skalka nebo se vykoupat v přírodním koupališti, do Jevan je to asi 4 km, rozcestí v Babicích je vzdálené 3, km a do Říčan 8, 5 km.

Rybník/jezírko/ Žernovka

Ladův kraj

Ladův kraj je turistický region rozkládající se mezi Prahou a řekou Sázavou. Pojmenován je po jedné z největších osobností české kultury.

Josef Lada autor známého kocoura Mikeše a dalších mluvících zvířátek, vodníků, víl a také výtvarného ztvárnění Haškova dobrého vojáka Švejka, čerpal svou inspiraci z kraje kolem rodných Hrusic po celý život.

Navštivte zdejší malebnou kopcovitou krajinu plnou lesů, luk, pastvin a rybníků. Řada míst Vás nechá rychle zapomenout, že jste vzdáleni jen 30 minut jízdy z centra Prahy!

Ladův kraj stojí za návštěvu v každém ročním období. Od jara do podzimu jej můžete poznávat pěšky, ze sedla kola, koně ale také ze stupačky koloběžky, kterou Vám rádi půjčí v jedné z osmi půjčoven. V zimě jej pak můžete projet na běžkách, ať již po udržovaných stopách nebo se vydat na toulky volným terénem.

Ladův kraj stezka

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.