• Menu
  • Menu

Jindřichohradecké úzkokolejky

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Jindřichohradecké úzkokolejky

Parní lokomotiva

Očekávání příjezdu parní lokomotivy na nádraží v Jindřichově Hradci přilákalo mnoho zvědavců, dětí , tatínků, fotografů . A pak se v dáli objevil černý dým a sípající parní lokomotiva, za ní pak připojené vagónky jako z pohádky. Chlapi – mašinfírerové, pěkně černí od sazí , tak jak to má správně být. Celý vláček se ukázal ve své kráse a po zastavení na stanici se z něho vysypali dědečkové a babičky s vnoučaty, cizinci, turisté a baťůžkáři. Všem na rtech ulpíval úsměv a bylo vidět, že to byl zážitek.

Jindřichohradecké úzkokolejky, vlak – nádherné dřevěné vagóny  třetí vozové třídy pocházející z roku 1900-1908  spolu se dvěma parními lokomotivami se jmény Malletka a  Rešica vyrobenými v letech1907 a1958  , to vše patří mezi ojedinělé  rarity  v České republice . K tomu cesta  krásnou  a lesnatou  krajinou České Kanady , je opravdovým zážitkem.

Jedna trať směřuje  na jih do Nové Bystřice směrem ke státní hranici s Rakouskem. Byla dána do provozu v roce 1897. Druhá  , z roku  1906 , spojuje Hradec s obcí Obrataň /ležící mezi Táborem a Pelhřimovem/.

Rozchod kolejí – míra je pouhých 760 mm, což je dáno užitím speciálních úzkorozchodných podvozků (podvalníků), na koleji mohou jezdit i vagóny běžné. Délka tratí je 79 km.

 

Na trati je běžný provoz, který zajišťují dnes již historické dieselelektrické lokomotivy stejně jako o něco mladší červené osobní vozy.

Dráhy pořádají pro veřejnost i uzavřené kolektivy různé akce :

– pravidelné motorové i parní vlaky pro veřejnost

– výlety na objednávku s parní i motorovou lokomotivou

Vlaky svatební , pro uzavřenou společnost , občerstvení, pikniky hudba, dobové kostými a různé další atrakce spojené  s výletem

Jindřichohradecká úzkokolejka patří mezi významné technické památky a je jednou z nejnavštěvovanější turistickou zajímavostí  v regionu.

Jízdní řád najdete v celostátním jízdním řádu (ČD), tratě č. 228  a 229  nebo http://www.jhmd.cz/

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *