• Menu
  • Menu

Kaprun – skvělá volba!

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Rakousko » Kaprun – skvělá volba!

Kaprun, to není jenom lyžování

Přibližně 450 km, při troše štěstí tedy šest hodin v autě a jste v Kaprunu, rakouském městečku ležícím ve spolkové zemi Salzbursko, v okrese Zell am See. Nachází se v údolí řeky Salzach na severním okraji Vysokých Taur. Pro lemry, kam spadám, místo s upravenými běžkařskými dálnicemi nízké náročnosti. Terén, v létě ideální pro cyklistiku, se v zimě mění na luxusní okruhy s malým převýšením, stíhám se kochat a fotit, ideál.  Pro chrabré, tedy ostatní členy mé rodiny, se nabízí hned tři lyžařské areály. Schmittenhohe – 77 kilometrů tratí přímo nad Zell am See, vrchol hory leží 2000 metrů nad mořem. Kitzsteinhorn –  41 kilometrů tratí, ledovec v nadmořské výšce nad 3000 metrů je přímo nad Kaprunem.  Maiskogel – 20 kilometrů tratí – vrchol vysoký „pouhých“ 1675 metrů nad mořem dostupný rovněž z Kaprunu.

Kaprun

Všechna tři místa překrásná, mám je prochozená z léta. Moji „chrabří“ tvrdí, že i zasněžená mají své kouzlo. Štědrý den téměř bez lidí, na Štěpána už se však i ostatní probírají z vánočního rozjímání a obžerství a plní svahy. Čas na procházku (to slovo se u nás doma nesmí používat, je sprosté, chlapi se neprochází). Je tedy čas na návštěvu kaprunského hradu, prohlídku zdejšího muzea veteránů, historického muzea města a nákup vína.

Kaprun

Hrad Kaprun

Hrad patřící rodu Falkenstein, byl postaven ve 12. století, je plně zrekonstruován a je zajisté atraktivním místem pro výlety. Často je navštěvován i kvůli množství akcí, které se na hradě konají. Nejznámější je každoroční středověký festival Kaprun. Tolik z průvodce. Jsem zde potřetí a hrad potřetí „geschlossen“ ale ne nedobytně, na nádvoří vidím, jak pan kastelán odstrojuje jedličku a tak ještě navštěvuji opečovávaný hrob hradního kocoura, kde přibyl náhrobek se jménem hradního psa. Zapaluji jim svíčku připravenou do kostela a trošku jim závidím výhled na okolní štíty hor.

Hrad

Muzeum veteránů Kaprun

Muzeum veteránů je umístěno v garážích pod hotelem, který je po pravé straně cestou na hrad Kaprun. Kromě zajímavých zahraničních kousků, zde najdete i Velorex, českého Péráka, či luxusní Jaguar Type E. Popisky u českých exponátů nejsou moc lichotivé – na trhu se příliš neujal, výrobek pro nemajetné apod.. Okamžitě se nám vybavuje Josef Abrhám a shovívavé „prosím vás jeďte!“… A taky pořadníky na nedostupná hezká česká auta pro nemajetné.

Kaprun

Kaprun muzeum

Čtyřista let starý vesnický dům má nádhernou polohu v blízkosti kostela a dalších historických budov v centru města. Expozice v  prvním a druhém patře, v době naší vánoční návštěvy  otevírací hodiny středa, pátek a neděle:  13 -17 hod.. Dobové fotografie mapují každodenní drsný život horalů, naaranžované exponáty  lehce připomínají průřez postelí z filmu“ Jára C. ležící spící“, ale promítané dokumenty o stavbě vodních nádrží, či ze stavby první lanové dráhy jsou velmi zajímavé. Už samotná roubenka, kde je expozice umístěna, určitě stojí za návštěvu.

Kaprun
Profilový obrázek
Míša Čechová

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *