• Menu
  • Menu

Kaprun – skvělá volba!

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Rakousko » Kaprun – skvělá volba!

Kaprun, to není jenom lyžování

Přibližně 450 km, při troše štěstí tedy šest hodin v autě a jste v Kaprunu, rakouském městečku ležícím ve spolkové zemi Salzbursko, v okrese Zell am See. Nachází se v údolí řeky Salzach na severním okraji Vysokých Taur. Pro lemry, kam spadám, místo s upravenými běžkařskými dálnicemi nízké náročnosti. Terén, v létě ideální pro cyklistiku, se v zimě mění na luxusní okruhy s malým převýšením, stíhám se kochat a fotit, ideál.  Pro chrabré, tedy ostatní členy mé rodiny, se nabízí hned tři lyžařské areály. Schmittenhohe – 77 kilometrů tratí přímo nad Zell am See, vrchol hory leží 2000 metrů nad mořem. Kitzsteinhorn –  41 kilometrů tratí, ledovec v nadmořské výšce nad 3000 metrů je přímo nad Kaprunem.  Maiskogel – 20 kilometrů tratí – vrchol vysoký „pouhých“ 1675 metrů nad mořem dostupný rovněž z Kaprunu.

Kaprun

Všechna tři místa překrásná, mám je prochozená z léta. Moji „chrabří“ tvrdí, že i zasněžená mají své kouzlo. Štědrý den téměř bez lidí, na Štěpána už se však i ostatní probírají z vánočního rozjímání a obžerství a plní svahy. Čas na procházku (to slovo se u nás doma nesmí používat, je sprosté, chlapi se neprochází). Je tedy čas na návštěvu kaprunského hradu, prohlídku zdejšího muzea veteránů, historického muzea města a nákup vína.

Kaprun

Hrad Kaprun

Hrad patřící rodu Falkenstein, byl postaven ve 12. století, je plně zrekonstruován a je zajisté atraktivním místem pro výlety. Často je navštěvován i kvůli množství akcí, které se na hradě konají. Nejznámější je každoroční středověký festival Kaprun. Tolik z průvodce. Jsem zde potřetí a hrad potřetí „geschlossen“ ale ne nedobytně, na nádvoří vidím, jak pan kastelán odstrojuje jedličku a tak ještě navštěvuji opečovávaný hrob hradního kocoura, kde přibyl náhrobek se jménem hradního psa. Zapaluji jim svíčku připravenou do kostela a trošku jim závidím výhled na okolní štíty hor.

Hrad

Muzeum veteránů Kaprun

Muzeum veteránů je umístěno v garážích pod hotelem, který je po pravé straně cestou na hrad Kaprun. Kromě zajímavých zahraničních kousků, zde najdete i Velorex, českého Péráka, či luxusní Jaguar Type E. Popisky u českých exponátů nejsou moc lichotivé – na trhu se příliš neujal, výrobek pro nemajetné apod.. Okamžitě se nám vybavuje Josef Abrhám a shovívavé „prosím vás jeďte!“… A taky pořadníky na nedostupná hezká česká auta pro nemajetné.

Kaprun

Kaprun muzeum

Čtyřista let starý vesnický dům má nádhernou polohu v blízkosti kostela a dalších historických budov v centru města. Expozice v  prvním a druhém patře, v době naší vánoční návštěvy  otevírací hodiny středa, pátek a neděle:  13 -17 hod.. Dobové fotografie mapují každodenní drsný život horalů, naaranžované exponáty  lehce připomínají průřez postelí z filmu“ Jára C. ležící spící“, ale promítané dokumenty o stavbě vodních nádrží, či ze stavby první lanové dráhy jsou velmi zajímavé. Už samotná roubenka, kde je expozice umístěna, určitě stojí za návštěvu.

Kaprun
Míša Čechová

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *