• Menu
  • Menu

Karlův most

Bouřková romance

Procházíme starou Prahou nad kterou se stahují těžká bouřková mračna. Karlův most pulzuje svým životem a stovky turistů se kochají pohledy na Pražský hrad a Vltavu. Zvedá se vítr a ti kteří mohou upínají své svršky až ke krku, jiní vytahují deštníky. Přemýšlíme , asi jako ostatní,  na kterou stranu mostu to bude rychlejší. Začíná hřmít a spouští se liják. My zastavujeme a díváme se na shon na mostě. Prodavači s obratností balí své zboží do připravených igelitů, je temno a lidé odevzdaně nechají padat mohutné kapky na svá prchající těla. Tmavá barva je prosvícená  barevností plápolajících a otáčejících se deštníků.

 

Karlův most

 

 

zdroj : internet : Karlův most je nejstarší stojící most přes řeku Vltavu  v Praze a druhý nejstarší dochovaný most v České republice. V Čechách to byla v pořadí čtvrtá kamenná mostní stavba, po mostu Juditině, Píseckém a Roudnickém.

Karlův most nahradil předchozí Juditin most, stržený roku 1342 při jarním tání ledů. Stavba nového mostu začala v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a byla dokončena v roce 1402. Praha se stala i díky kamennému mostu významnou zastávkou na evropských obchodních cestách.

Most byl postupně ozdoben třiceti sochami a sousošími. Původně se mu říkalo jen Kamenný nebo Pražský most. Název Karlův most se vžil až kolem roku 1870 na základě dřívějšího podnětu Karla Havlíčka Borovského.

Po mostě vede historická královská cesta.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *