• Menu
  • Menu

Klášter karmelitánů a kostel Panny Marie Karmelské

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Klášter karmelitánů a kostel Panny Marie Karmelské

Cestou z Telče jsme objevily krásně opravený klášter karmelitánů a kostel Panny Marie Karmelské, který stojí na jjz. okraji obce Kostelní Vydří v dominantní poloze na obdélníkové terase.

Klášter karmelitánů a kostel Panny Marie Karmelské

Kostel Panny Marie Karmelské

Pozdně barokní kostel P. Marie Karmelské vznikl v letech 1787-79. Původní kaple z r. 1709 byla začleněna jako presbytář. V tomto roce zde nechal nový majitel panství Gerhard Jindřich Butz z Rolsbergů  vystavět kapli a umístil do ní obraz Panny Marie Karmelské. Kostel obklopuje zeď a na jihu ambity, na východní straně navazuje barokní klášter karmeitánů. Zařízení kostela je hlavně barokní, kazatelna je empírová.

Klášter karmelitánů a kostel Panny Marie Karmelské

V areálu sídlí Karmelitánské nakladatelství, je zde i prodejna knížek.. U vstupu do klášterního areálu roste památná lípa s obvodem kmene 559 cm. Naproti areálu za silnicí je lesní hřbitov s rodinnou hrobkou Dalbergů. Založen byl v roce 1913.

Klášter karmelitánů a kostel Panny Marie Karmelské

Poutě a poutníci

V neděli po 16.7. se koná v Kostelním Vydří velká pouť.  Nejvíce poutníků přichází právě v týdnu kolem svátku Panny Marie Karmelské (16. července). V neděli předtím se slaví tzv. „malá“, v neděli po svátku tzv. „velká“ pouť. Samotný 16. červenec tradičně patří pouti kněží. Kromě toho se o dalších nedělích roku slaví ještě pouť květnová, srpnová, říjnová.

Klášter karmelitánů a kostel Panny Marie Karmelské

Kostelní Vydří leží 2,5 km severně od Dačic.

Text: Velká turistická encyklopedie, Jihočeský kraj – Petr David /Vladimír Soukup.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *