• Menu
  • Menu

Kodaň – Benátky severu.

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Dánsko » Kodaň – Benátky severu.

Do Kodaně jsem letěla jen na jeden den. Odlet z Ruzyně v 7 hodin ráno a návrat v 19 hodin večer. Původně jsem měla v planu navštívit i Malmö, ale už jsem to nestihla. Po příletu jsem si vzala na informacích mapu, na které je přesně zakreslena trasa, kudy se vydat a kde je jaká zajímavost. Trochu jsem tápala, jak se dostat z letiště, ale nakonec jsem se rozhodla pro bus 5A, který jede do centra.

Kodaň
Kodaň

Kodaň je drahá a proto si beru sebou jak jídlo, tak pití. Na mapách jsou vyznačená pítka, kde se dá doplnit  voda. Platila jsem vstup jen do Rundetarn, odkud je nádherný výhled na město. Zašla jsem samozřejmě podívat se i na Mořskou vílu, ale zrovna vyrazili ze tří autobusů Japonští turisté a každý se chtěl s vílou vyfotit, děsný. Dopoledne byla Kodaň poloprázdná, ale odpoledne tu nebylo k hnuti, zvláště na nádherné promenádě v přístavu Nyhavn. Lidé tu jen tak posedávají, popíjejí a užívají si teplého dne. Jsou to takové Benátky severu. Kdo na to má čas a peníze, může se na lodi projet Kodaní.

Kodaň
Kodaň

Moc se mi také líbilo na  vojenské pevnosti  Kastellet, která byla postavena v 17. století za účelem obrany kodaňského přístavu. Celá pevnost je obehnána vodním příkopem. Pevnost má tvar královské koruny. Na kopci je krásný větrný mlýn. Je tu klid a lavičky pod stromy lákají k odpočinku od rušného, ale krásného města.

Za 12 hodin jsem stihla prohlédnout všechny hlavní atrakce Kodaně a to i prodejnu Lega na hlavní nákupní třídě Strøget, která nabízí mnoho nejznámějších a nejdražších obchodů na světě.

Kodaň
Kodaň

Hlavní atrakce jsou: Kongens Nytorv (neboli Nové královské náměstí) je jedno z největších náměstí v samém centru Kodaně.

Rundetarn je velice zajímavá stavba v historické centru Kodaně. Jedná se o věž o kruhové půdorysu postavenou v 17. století jako astronomická observatoř. Stavbu inicioval dánský král Christian IV (1577 – 1648). Věž má 8 pater a nejsou zde schody.

Náměstí Grabrodretorv (v dánštině Gråbrødretorv) je malé ale velmi malebné a útulné náměstí v historickém centru Kodaně.

Přímo uprostřed centra Kodaně se nachází také nádherný renesanční zámek Rosenborg. A to včetně rozlehlého parku (zahrad) a vodního příkopu. Je to takový klidný ostrůvek, který vybočuje z okolní zástavby. Zámek Rosenborg byl postaven roku 1606 ve stylu nizozemské renesance.

Velice se mi líbila Børsen  (burza) byla postavena v letech 1618 a 1624, jako snaha krále Kristiána IV transformovat Kodaň do obchodního kapitálu.V budově sídlila dánská burzu až do roku 1974.   Na vrcholu budovy je věž,  jejíž špice je spletena ze čtyř dračích ocasů. Věž, která je 56 metrů vysoká.

SONY DSC
Borsen

Copenhagen, německyKopenhagen, (latinsky Hafnia) je hlavním  a největší městem Dánska. Kodaň leží na východním pobřeží ostrova  Sjaelland a částečně na ostrově Amager. Od roku 2000  je Kodaň  spojena mostem se švédským městem Malmö. Sídlí zde dánská královna. Pro každého turistu je téměř povinností navštívit symbol Kodaně bronzovou sochu malé mořské víly, pohádkové postavy z příběhu H.Ch.Andersena. Stojí v malé mořské zátoce poblíž Churchillova parku. V blízkosti sochy je historická přístavní pevnost Kastellet ze 17. století, jenž stojí také za prohlídku. Uvnitř pevnosti jsou kasárna a na hradbách děla, mířící výhružně do moře. Slavnou minulost malého skandinávského království připomínají zámky Rosenborg, Christiansborg a Amalienborg. Posledně jmenovaný stojí u malého kruhového náměstí Amaliensborg Plads. Tento zámek hlídají dánští vojáci v historických uniformách. Za návštěvu stojí určitě i Kodaňský přístav, významná dopravní tepna mezi severskými státy.V centru Kodaně se nachází známý zábavní park Tivoli, vhodný cíl pro rodiny s dětmi.V provozu je zde velká horská dráha a další atrakce. Historickým i současným středem města je náměstí Radhus Platsen se starou kodaňskou radnicí.

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.