• Menu
  • Menu

Kolem Kyjského rybníka na Doubravku

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Kolem Kyjského rybníka na Doubravku

Sice mrazivé, ale slunečné dopoledne vybízí k tomu, abychom nezůstávali doma a raději vyrazili ven. Jako počáteční i koncový bod procházky nám poslouží železniční stanice Praha-Kyje, na kterou nás zaveze vlak PID linky S1 z Masarykova nádraží.

Kyjský rybník
Kyjský rybník

Pravděpodobně již od 14. století leží na říčce Rokytce Kyjský rybník. Byl údajně založen arcibiskupem Arnoštem z Pardubic. Původně sloužil i jako zásobárna vody pro mlýn pod hrází, jenže ten je již zrušen. Během druhé poloviny minulého století a v roce 2010 proběhlo na Kyjském rybníku několik revitalizací a úprav okolí. Okolo rybníka vede pohodlná asfaltová stezka, ze které si užíváme pohledy na rozsáhlou vodní plochu a okolní přírodu. Chvílemi se zastavíme u několika rybářů a můžeme pozorovat, jak se jim daří. Kyjský rybník je totiž také sportovním rybářským revírem.

Rozhledna Doubravka
Rozhledna Doubravka

Od rybníka pokračujeme podél Rokytky až k úpatí zalesněného kopce Horka. Pozvolným stoupáním se ocitáme na samém vrcholu hřebene ve výšce 254 metrů nad mořem. Tady stojí od léta roku 2018 další z pražských rozhleden. Nese jméno Doubravka, je 23,5 metru vysoká a patří místní Městské části Praha 14. Věž je tvořena z akátového ohýbaného dřeva, tvořící dohromady trojboký jehlan. Rozhledna je otevřena celoročně, vstup je zdarma. Autory rozhledny jsou architekti Martin Rajniš, David Kubík, Tomáš Kosnar a Sven Nevlida, kteří za realizaci stavby získali prestižní ocenění Grand Prix architektů neboli Národní cenu za architekturu. Z rozhledny spatříme pouze nejbližší okolí, jelikož přes slunečné počasí se přece jen již začíná tvořit inverzní opar na Prahou. Přesto vyhlídka stojí za vidění a v létě možná dohlédneme ještě dále.

Kostel sv. Bartoloměje

Sestupujeme zpět do údolí a kolem původně románského Kostela sv. Bartoloměje, který je kulturní památkou České republiky přijdeme zpátky na nádraží v Kyjích.

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.