• Menu
  • Menu

Kolem Zvánovického potoka

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Kolem Zvánovického potoka

Voděradské bučiny

Horké nedělní odpoledne lákalo k vodě. Volba tentokrát padla na výlet kolem Zvánovického potoka. Zaparkovaly jsme  na Jevanské silnici někde nad Holým vrchem a poté se vydaly směrem k rybníku Na Propasti. Kolem zurčícího Zvánovického potoka, lesem plném čerstvého vzduchu, kapradí, heboučkých trav  jsme postupovaly dolů do malebného údolí.

kolem Zvánovického potoka

Doctor si užíval tůňky a malé peřejky, místy mezi obrovskými žulovými balvany. Příroda kolem nás učarovala. Po několika kilometrech jsme došly až do rekreační osady Borka a Dolina. Odtud stále dolů dojdete až k rybníku Na propasti. Krásný rybník s ostrůvkem nás ale moc na koupání nenalákal. Kolem jsou kamenné, dost ostré vstupy. Rybník je určitě oázou pro rybáře, někde je prý malá plážička, ale my jí nenašly. Ani našemu psovi se kupodivu do vody nechtělo, čisťounký potok ho asi bavil více. V hospůdce s výhledem na rybník jsme si daly pivo a limonádu a vrátily se zpět.

kolem Zvánovického potoka

Celá trasa je dlouhá asi 12-14 km, je dobré mít sebou svačinu a pití.

Zvánovický potok

Pramení u silnice Ondřejovská ve Struhařově jako nepravidelná stružka. Pokračuje na východ a teče pod silnicí Jevanská, zde se do něj po chvíli vlévá zprava jeden potok a poté se do něj vlévá Habrovský potok zleva. Zvánovický potok se zde stáčí prudce k jihu. Pod Holým do něj přitéká jeden potok zprava a následně další dva kratší zprava. Zde se potok otáčí k jihovýchodu a teče již zahloubeným údolím. V úseku, kde se začne otáčet opět k jihu, je napájen dalším kratším potokem zleva, a u lokality Mlecí kameny dalším zleva a poté zprava od Zvánovic. Pokračuje pod silnicí k jihovýchodu, mírně meandruje. U turistického rozcestníku Pod Černými Voděrady do něj zprava vtéká Třemblatský potok.

Zvánovický potok pokračuje lesním údolí do místní části Havírna, kde protéká zahradami domů. Pokračuje polem a u silnice Hradec – Kostelní Střímelice –  do něj přitéká další potok zprava. Následně vtéká do Hradce, kde se rozdělí na nepravidelný tok tekoucí přímo na východ a na meandrující tok, který je napájen zprava dalším tokem tekoucím z okraje vsi Kostelní Střímelice. U mlýna Propast pak vtéká do Jevanského potoka jako jeho pravostranný přítok. /zdroj: wikipedie

kolem Zvánovického potoka

Rybník Na Propasti

Nachází se  v katastru vsi Hradec v okrese Praha-východ na Jevanském potoce. Má rozlohu téměř 10 hektarů. Hloubka je v rozmezí 1- 6 metrů. K dispozici je 28 chytacích míst pro 2 rybáře. Po jeho hrázi prochází silnice spojující vesnice na Jevanském potoce. Voda může přitékat do rybníka z Jevanského potoka a zase může do něho odtékat stavidlem a přepadem, ale v současné době doplňují vodní plochu spodní prameny. Na březích rybníka je les a rekreační objekty, na západní straně u autobusové zastávky se nachází restaurace „Na Propasti“.

rybník Na Propasti

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *