• Menu
  • Menu

Kouzelný les Brocéliande

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Francie » Kouzelný les Brocéliande

Artušovský příběh v Bretani

O králi Artuši, čaroději Merlinovi, kouzelném meči Excalibru a rytířích Kulatého stolu toho bylo napsáno a navymýšleno za stalení už spoustu. Byl král Artuš opravdu britský král z 5. nebo 6. století? Nebo se jedná a opulární, vybájenou postavu středověkého spisovatele Geoffreyho z Monmouthu? A jak je to s rytířem Lancelotem, který byl k postavě krále Artuše přidán ve 12. století  francouzským básníkem Ghrétien de Troyes společně s motivem putování za Svatým grálem? Pravda nebo fikce romantického básníka?

Pravdu už se asi nikdy nedozvíme. Pokud vás ale příběh krále Artuše a vše co k němu patří zajímá, rozhodně byste se měli vypravit do jeho tajemné země, lesa Brocéliande, kde se dle legendy některé části příběhu „skutečně“ odehrály. Mýtický les Brocéliande se ve skutečnosti jmenuje Paimpont a nachází se přibližně 30 km západně od hlavního správního města Bretaně, Rennes.

Val Sans Retour
Val Sans Retour

Zdejší les je vše, co zbylo z kdysi původního vegetačního pokryvu starověké Bretaně, známé jako Argoat. Místa spojená s Artušovým příběhem jsou zde rozeseta na ploše 40 km2 . Navštívit vše vám bude trvat alespoň dva dny. Abyste se na své cestě správně zorientovali, doporučuji nejdříve zajít do některého z informačních center, kde si můžete vyzvednou mapu celého areálu. (Informační centra se nachází v městečku Paimpont, Beignon a Trehorenteuc.)

Chateau de Comper

Pokud jste do lesa Paimpont zavítali opravdu pouze kvůli artušovské legendě, vydejte se do zámku Chateau de Comper, který se nachází hned vedle městečka Concoret. Zdejší zámek skrývá sbírku a veškeré informace o artušovské legendě. Hned vedle zámku je i jezero, ve kterém žije víla Viviane. Křišťálový palác, který je jejím domovem, samozřejmě vystavěl čaroděj Merlin.

Chateau de Comper
Chateau de Comper

Fontaine de Barenton

Dle legendy Viviane uvěznila Merlina do kamene, který se nachází vedle vodního pramene, Fontaine de Barenton. I zdejší fontána má magickou moc. Legenda praví, že pokud rozstříknete vodu z fontány na desku, která se nachází v její blízkosti, můžete přivolat déšť. Další z místních legend tvrdí, že se v blízkosti Fontaine de Barenton nachází ještě jeden pramen. Zdejší skrytý pramen Věčného mládí mohou ovšem objevit pouze návštěvníci s „čistým srdcem“. Fontaine de Barenton najdete v lese přibližně 2 km západně od městečka Concoret. Od parkoviště vás čeká příjemná 4 km dlouhá okružní procházka lesem.

Val Sans Retour
Val Sans Retour

Val Sans Retour

Na jihozápadě celého areálu se nachází další, legendami opředené, místo, Val Sans Retour (Údolí bez návratu). Dostanete se sem z městečka Trehorenteuc, okolo kterého je opravdu mnoho (většinou plných) parkovacích míst. Údolí bez návratu je místo, kde dle legendy nevlastní sestra krále Artuše, čarodějka Morgana Le Fay, nechala zaklít a uvěznit nevěrné mladíky.

Vysoko nad údolím se nachází Rocher des Faux Amants (Skála falešných milenců), kde Morgana láká své budoucí vězně. V lese se mimo jiné nachází i několik megalitických staveb a zářivý zlatý strom, který zde byl umístěn na památku velkého požáru z roku 1990.

V mýtickém les Brocéliande se nachází mnoho značených turistických stezek. Pokud se tedy rozhodnete místo opravdu bedlivě propátrat, může vám bádání vystačit i na několik dní.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *