• Menu
  • Menu

Menhirs de Monteneuf

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Francie » Menhirs de Monteneuf

Megalitické stavby v Bretani

Dalo by se říci, že celé území Bretaně (západ Francie) je poseté megalitickými stavbami. Na menhiry, kromlechy i složitější dolmeny tu narazíte doslova na každém kroku. Nakonec i samotné slovo „menhir“, které používáme i v českém překladu, má svůj původ v bretonštině (men znamená kámen a hir znamená dlouhý).

Zcela unikátní jsou v Bretani nejen světově proslulá pole okolo městečka Carnac, ale i Menhirs de Monteneuf. Místo, na které se v průběhu věků úplně zapomnělo, a které bylo, jak to tak bývá, objeveno pouze náhodou, se nachází jihozápadně od města Rennes, mezi městečky Guer a Monteneuf.

Menhirs de Monteneuf
Menhirs de Monteneuf

Skryty před zraky veřejnosti

V lese Brocéliande byly známy jen tři opravdu velké stojící kameny. Místní mládež místo využívala ke svým mileneckým schůzkám až do pozdních 70. let 19. století, kdy zdejší mokřinatý les padl při obrovském požáru popelem.

V té chvíli se mezi ohořelými stromy objevilo na 45 vztyčených a dalších 400(!) povalených, původně kořeny a vřesem zakrytých kamenů. Místo přilákalo archeologické týmy, které zde v průběhu posledních desítek let prováděly všechny možné průzkumy. A výsledek? Asi jako vždycky. Archeologové se mezi sebou nedokážou schodnout. Přesný důvod neolotických staveb vztyčených již před  6500 lety totiž, i přes všechnu moderní techniku použitou při výzkumech, nikdo nezná.

Menhirs de Monteneuf
Menhirs de Monteneuf

V dnešní době je naleziště přístupné veřejnosti bez jakéhokoli omezení. Kamenů se tak na rozdíl od známějšího Carnacu můžete doslova dotýkat nebo si tu na mýtině mezi kameny udělat piknik.

Mezi jednotlivými částmi vede příjemná naučná stezka, která vás nenechá bez zájmu. Místo je totiž, na rozdíl od jiných nalezišť, zcela unikátní svou formou. Místní archeologové se zde snaží nejenom ukázat jednotlivé kameny a vymyslet pohádky o tom, k jakému účelu nejspíš patřily, nýbrž se snaží i pomocí experimentální archeologie rozkrýt záhadu, jak mohli neolitičtí primitivní zemědělci bez použití našich moderních technologií vystavět tolik a tak těžké kameny. Návštěvníkova fantazie tak během návštěvy „jede na plné obrátky“.

Menhirs de Monteneuf
Menhirs de Monteneuf

Naleziště funguje i jako vědecké centrum, ve kterém si sami můžete zkusit poponést menhir, vyrobit neolitickou keramiku, zkusit zapálit oheň nebo vyrobit náramek. To vše smozřejmě za pomoci neolitického náčiní. Každý den od pondělí do soboty navíc v 15:30 probíhají v areálu komentované prohlídky.

Pokud patříte mezi nadšence všech neoloitických staveb a vztyčené kameny jsou pro vás něčím speciálním, pak si určitě nenechte na své návštěvě Bretaně ujít ty okolo městečka Monteneuf. Ze své návštěvy určitě zklamáni nebudete.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *