Megalitické stavby v Bretani
Dalo by se říci, že celé území Bretaně (západ Francie) je poseté megalitickými stavbami. Na menhiry, kromlechy i složitější dolmeny tu narazíte doslova na každém kroku. Nakonec i samotné slovo „menhir“, které používáme i v českém překladu, má svůj původ v bretonštině (men znamená kámen a hir znamená dlouhý).
Zcela unikátní jsou v Bretani nejen světově proslulá pole okolo městečka Carnac, ale i Menhirs de Monteneuf. Místo, na které se v průběhu věků úplně zapomnělo, a které bylo, jak to tak bývá, objeveno pouze náhodou, se nachází jihozápadně od města Rennes, mezi městečky Guer a Monteneuf.
Skryty před zraky veřejnosti
V lese Brocéliande byly známy jen tři opravdu velké stojící kameny. Místní mládež místo využívala ke svým mileneckým schůzkám až do pozdních 70. let 19. století, kdy zdejší mokřinatý les padl při obrovském požáru popelem.
V té chvíli se mezi ohořelými stromy objevilo na 45 vztyčených a dalších 400(!) povalených, původně kořeny a vřesem zakrytých kamenů. Místo přilákalo archeologické týmy, které zde v průběhu posledních desítek let prováděly všechny možné průzkumy. A výsledek? Asi jako vždycky. Archeologové se mezi sebou nedokážou schodnout. Přesný důvod neolotických staveb vztyčených již před 6500 lety totiž, i přes všechnu moderní techniku použitou při výzkumech, nikdo nezná.
V dnešní době je naleziště přístupné veřejnosti bez jakéhokoli omezení. Kamenů se tak na rozdíl od známějšího Carnacu můžete doslova dotýkat nebo si tu na mýtině mezi kameny udělat piknik.
Mezi jednotlivými částmi vede příjemná naučná stezka, která vás nenechá bez zájmu. Místo je totiž, na rozdíl od jiných nalezišť, zcela unikátní svou formou. Místní archeologové se zde snaží nejenom ukázat jednotlivé kameny a vymyslet pohádky o tom, k jakému účelu nejspíš patřily, nýbrž se snaží i pomocí experimentální archeologie rozkrýt záhadu, jak mohli neolitičtí primitivní zemědělci bez použití našich moderních technologií vystavět tolik a tak těžké kameny. Návštěvníkova fantazie tak během návštěvy „jede na plné obrátky“.
Naleziště funguje i jako vědecké centrum, ve kterém si sami můžete zkusit poponést menhir, vyrobit neolitickou keramiku, zkusit zapálit oheň nebo vyrobit náramek. To vše smozřejmě za pomoci neolitického náčiní. Každý den od pondělí do soboty navíc v 15:30 probíhají v areálu komentované prohlídky.
Pokud patříte mezi nadšence všech neoloitických staveb a vztyčené kameny jsou pro vás něčím speciálním, pak si určitě nenechte na své návštěvě Bretaně ujít ty okolo městečka Monteneuf. Ze své návštěvy určitě zklamáni nebudete.
Přidat komentář