Z výletu na veterinu
Na chalupu ve Strážném jsme dorazily v pátek večer. Ajka naplánovala na sobotu výlet, hlavním cílem by mělo být Údolí Bílého Labe.
Protože chceme ukončit okruh na chalupě, vyrážíme dost brzy ráno autem na parkoviště ve Strážném. Odtud pak seběhneme cestou – Kaménkou /nešla jsem tady 30 let/, která vede z parkoviště až téměř dolů na rozcestí, odkud nám pojede bus do Špindlerova Mlýna. Cesta měří 2 km. Je nádherné ráno, jdeme kolem chloupek s výhledy na Žalý.
Jsme dole, když proti nám jede bus na kterém je napsané Špindlerův Mlýn. A sakra, tak to je ten náš. Ajka mávne a světe div se, autobus zastavuje a řidič se na nás i usmívá. Děkujeme.
Ve Špindlerově Mlýně by nám měl jet bus na Špindlerovku a odtud už pošlapeme. Máme ještě čas, jezdí zde i taxík a tak nabídka, že to bude stát stejně jako bus se neodmítá. A tak jedeme hned.
Špindlerovka
Chata Špindlerovka – Špindlerova bouda, je jednou z nejznámějších horských chat v Krkonoších. Nachází se na hranici mezi Českou republikou a Polskem a je oblíbeným výchozím bodem pro turisty a milovníky přírody. Jen nakoukneme, tato chata nabízí komfortní ubytování a stravování, ale také nádherné výhledy na krkonošskou přírodu.
Po silnici scházíme až k boudě /tady si dáme kafíčko/ a hned za chatou pokračujeme po modré turistické značce směrem dolů k Bílému Labi. Trasa vede lesem a je dobře značená. Je ještě ráno a tak jdeme samy s Doctorem. Cesta až k Labi je zčásti kamenitá, ale celkem pohodlná.
Údolí Bílého Labe
Jsme u Bílého Labe, sejdeme k vodopádu a pak pokračujeme krásným údolím až k Boudě u Bílého Labe. Chvíli posedíme a napijeme se a pak pokračujeme směrem na Luční Boudu. Stoupáme po cestě s nádhernými výhledy. V jednom místě sejdeme k nádhernému vodopádu. Na velkých kamenech odpočíváme a pak pokračujeme dále do kopce až na Luční. Po výstupu se nám otevírá pohled na Sněžku.
Bílé Labe je přítokem Labe a jeho údolí nabízí krásné přírodní scenérie, včetně horských lesů, skalních útvarů a klidných potoků.
Trasa vede po modré turistické značce ze Špindlerovky, pak po zelené podél Bílého Labe a nakonec po červené k Luční boudě.
Důl Bílého Labe patří mezi nejkrásnější krkonošská údolí. Toto divoké údolí ledovcového původu je dlouhé 6,5 km mezi rozcestím U dívčí lávky a Bílou loukou. Je sevřené srázy Malého Šišáku, Stříbrného hřbetu a Kozích hřbetů. Dolem probíhá rozhraní mezi žulovými a rulovými horninami. Nachází se zde nepříliš nápadná lidskou činností narušená čelní ledovcová moréna.
Bílé Labe je levý přítok Labe. Pramení asi kilometr západně od Luční boudy a severně od Studničné hory. Stéká na západ Dolem Bílého Labe. Bílé Labe neprotéká žádnou osadou.
Údolím vede jedna z nejstarších turistických cest tzv. Weberova cesta. Je značená modrou turistickou značkou jako trasa č. 1801. Úsek cesty k boudě U Bílého Labe je přístupný i pro cykloturisty a dokonce invalidy. V zimě je tato cesta kvůli lavinovému nebezpečí nepřístupná. /zdroj : https://dul-bileho-labe.ceskehory.cz/
Luční Bouda
Jsme na Luční Boudě, tady už je turistů hodně, díky své poloze a službám je chata oblíbenou zastávkou na krkonošských trasách. K Luční boudě se dostanete pěšky z různých výchozích bodů, jako je Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou nebo z Polské strany z Karpacze. V zimě je přístup omezený na pěší a běžkaře.
Mimo ubytování se zdá občerstvit. Do restauraci psi nesmí. V budově je i bufet, kde je možné si zakoupit jídlo i pití a sedět se dá venku, kde jsou dřevěné stoly a lavice.
Luční bouda se nachází na krkonošské hřebenovce v nadmořské výšce 1 410 metrů, nedaleko pramene řeky Úpy a úpatí nejvyšší hory České republiky, Sněžky. Bouda byla založena v 17. století a od té doby slouží turistům, sportovcům a milovníkům hor.
Památník obětem hor
Po přestávce vyrážíme směr Výrovka. Čeká nás táhlý kopec nahoru. Doctor se netváří, nechce jít . Zastavujeme u Památníku obětem hor, který je na vrcholu kopce. Památník obětem hor (známý také jako Památník horským záchranářům). Tento památník je věnován všem, kteří ztratili životy při záchranářských akcích nebo při neštěstích v horách. Památník se nachází poblíž Luční boudy, jednoho z významných bodů v Krkonoších, a je symbolem úcty a vděku k těm, kteří obětovali své životy ve službě ostatním.
Výrovka
Na Výrovku to není daleko, ale Doctor nechce jít. Za chvíli pochopíme. Začíná zvracet a vypadá to, že mu je fakt mizerně. Na Výrovce zastavit nemůžeme, je tady dnes svatba a tak pokračujeme na Bufítek. Výrovka se nachází na křižovatce turistických tras mezi Luční boudou a Pecí pod Sněžkou, v nadmořské výšce 1356 metrů.
Chalupa Na rozcestí
Pokračujeme tedy na další chalupu Na Rozcestí. Tady můžeme dovnitř i se psem a tak si dáváme jídlo a pití a aspoň hodinu vydržíme, aby si Doctor odpočinul. Máme to tady rády a zastavujeme se tady několikrát během roku.
Chalupa na Rozcestí se nachází v nadmořské výšce 1340 metrů, na křižovatce turistických cest v centrální části Krkonoš.
Záchrana
Vyrážíme, na naší chalupu, je to z kopce 6 km. Doctůrek chvíli jde, ale pak začne zase zvracet a intervaly jsou čím dál častější. Leží a my přemýšlíme jak ho dostaneme dolů. Ajka ho chvíli nese, ale váží 18 kg a tak to asi nepůjde. Zvrací.
Tahle trasa je teď odpoledne frekventovaná a turistů i pejsků tady je hodně. Jsme u Dvorské boudy, přichází k nám paní s pejskem a nabízí pomoc. Pěšky dojde na Friesovy boudy, kde má auto a dojede pro nás, další paní nabízí pomoc a dává nám číslo na kamarádku z veteriny v Trutnově.
Doctor odpočívá na louce, za půl hodiny přijíždí naše záchrana! Paní nás odveze k autu do Strážného a pak pokračujeme na domluvenou schůzku na veterinu v Trutnově /Veterinář, s.r.o. , MVDr. Smatanová/. Doctor je vyšetřen, prozkoumán ultrazvukem, dostane postupně 3 injekce a vezeme jej na chalupu. Vše dopadlo dobře a moc děkujeme paní doktorce za milý a profesionální přístup ! Teď už je Doctor klidnější a spí.
Nádherný výlet, kdy jsme našlapali nějakých 15 km, nakonec skončil u veterináře. Vyšetření neukázalo žádnou devastující újmu a to je hlavní! Všem moc děkujeme za nezjištnou pomoc!!!
Přidat komentář