• Menu
  • Menu

Strážné v Krkonoších – Dvorská bouda 1313 m.n.m

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Královéhradecký kraj » Strážné v Krkonoších – Dvorská bouda 1313 m.n.m

Výlet na Dvorskou chatu

Dušičkové volné dny slibovaly střídavé počasí. Vyšli jsme po 11. hodině ze Strážného lom. Jako cíl jsme si vybrali Friesovy boudy s domácím minipivovarem..  2 kočárky a pes, cesta na horu by měla trvat něco málo přes hodinu. Barvy podzimu a nádherné světlo, které  nasvěcovalo celé panorama Krkonoš a vidět bylo až na Trosky. Jaké bylo naše zklamání, když nad Hříběcími boudy byla cedule, že Friesovy boudy jsou zavřené.

a zase ty výhledy

 

Žádný oběd a pivo ve zdejším pivovárku se tedy nekoná. Zkusíme tedy Dvorskou boudu, která je mnohem dále. Sestupující turisté nás trochu varovali, že o kus výše začíná trochu mordor. Padá mokrý sníh a cesta s kočárky asi nic moc. Přesto jsme to zvládli! Hladoví, ale šťastní, že je chata otevřená, dali jsme si „tradiční“ smažák i dobrý vývar. Malé pivo i  hrnec dobrého čaje, lidí tu moc nebylo a tak jsme si v klidu odpočali, nakrmili děti a za chvíli znovu do toho marastu ven. S pejsky tady nemají problém.

první sníh

My jsme se psem šli stejnou cestu dolů, kočárky musely jet oklikou po asfaltce, protože dolů už by to bylo hodně nebezpečné. Na chalupě jsme byli, na rozdíl, od ostatních za světla. Ušli jsme pěkných 14 km a výlet to byl moc pěkný!

první sníh

DVORSKÁ BOUDA V KRKONOŠÍCH

Dvorská bouda se nachází v nádherné přírodě krkonošského národního parku v nadmořské výšce 1313 m, s překrásným výhledem na předhůří Krkonoš i Liščí horu (1363 m), která je od chaty vzdálena zhruba jeden kilometr. Nejvyšší hora České republiky Sněžka (1602 m) je od chaty vzdálena necelých sedm kilometrů.

Dvorská bouda

Dvorská bouda je nejvýše položená chata ze Zadních Rennerovek, skupiny chat v Krkonošském národním parku. Nachází se na úbočí Zadní Planiny (1423 m n. m.), 2 km od Výrovky, 4 km od Luční boudy a 7 km od Sněžky. Umožňuje výhled na Liščí horu, Přední Žalý. Za dobrého počasí návštěvníci uvidí i Hradec Králové nebo Pardubice.

Dvoračky je velmi stará bouda, původně horská zemědělská usedlost. Rozlehlé okolní lučiny s hustou travou umožnili chov dobytka. Založena byla roku 1707 rodinou Schierovou. V březnu 1893 vyhořela a spáleniště koupil hrabě Harrach a přestavěl ji na hostinec. Bouda byla hojně navštěvována a to i v zimě. Pořádali se zde v únoru 1902 sedmé mistrovství Čech v lyžování. V roce 1921 přešla při pozemkové reformě do rukou státu a byla pronajata české rodině Puhonných, která ji později koupila. Mezi nejvzácnější hosty, kteří se zde zapsali do pamětní knihy, patřil president dr. Eduard Beneš s chotí Hanou, kteří Krkonoše milovali a na Dvoračkách před válkou i v roce 1945 trávili volné chvíle oddechu.

Dále kolem Dvoračky stoupá jedna z nejstarších stezek nazvaná Česká, známá už v 10. století. Prochází Rokytnicí nad Jizerou a přes Labskou louku pokračuje do Slezska. Po České stezce procházel 19. září 1684 průvod královehradeckého biskupa Krištofa z Talenburgu, ubírajícího se vysvětit Labský pramen a právě tady někde zmožen stoupáním padl velbloud nesoucí jeho rekvizity. / část textu :  http://www.turistickelisty.sportovnilisty.cz//.

cesta na Dvorskou boudu

Dvorská bouda  má ubytovací kapacitu 125 lůžek. Pokud plánujete výlet na Sněžku, nebo chcete poznávat krkonošskou přírodu, je možné se tady ubytovat. Dvorská bouda poskytuje ubytování v Krkonoších již od 20. let 20. století. Ubytovat se můžete ve dvoulůžkových až šestilůžkových pokojích se společným sociálním zařízením. K dispozici je všem hostům lyžárna /kolárna a wi-fi připojení po celém objektu zdarma.

Restaurace Dvorské boudy je otevřena jak hotelovým hostům, tak turistům. Denně můžete vybírat z několika hotových jídel a stálé nabídky. Specialitou chaty jsou domácí pečené houstičky na snídani, která je v ceně ubytování. Samozřejmostí je také možnost dokoupení polopenze.

Dvorská bouda

Léto je  tady ve znamení pěší turistiky. Můžete se vydat na Sněžku, na Kozí hřbety, Studniční horu,… jedinečné krkonošské přírody není nikdy dost. Dvorská bouda je skvělým výchozím místem nejen v létě, ale i v zimě. Z chaty rovnou do běžek. Nebo na sjezdové lyže? Výběr je vás. Pro chvíle odpočinku Vám poslouží klubovna s krbem, kde můžete využít stolní fotbálek a spoustu společenských her. Děti bezpochyby ocení dětskou hernu, která je vybavena spoustou hraček.

cesta na Dvorskou boudu

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *