• Menu
  • Menu

Zbuzany – ornitologové a Tarja

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Zbuzany – ornitologové a Tarja

Kroužkování ptáků

V lese sedí parta lidí, je  nedělní dopoledne, mají zde malý ohýnek a já si říkám, proč si  tady uprostřed cesty v lese dělají  piknik? Něco šmudlají pod stoly a já slepouš teprve teď vidím, že kroužkují ptáčky. Jsou to ornitologové z kroužkovací stanice Přírodovědeckého muzea Národního muzea v Praze (Vedoucí: Mgr. Jaroslav Cepák, Ph. D.). Velmi příjemná skupina lidí, která dělá důležitou práci nejenom pro ptáky samotné, ale i pro nás všechny. Kousek od nás jsou nataženy velké černé sítě, kde se ptáci zachycují. Každého chyceného ptáčka určí, změří, udají věk a okroužkují a pak trádá ptáček je puštěn na svobodu. Za tu chvíli, co jsme tady máme možnost vidět kroužkování asi pěti druhů ptáků. Máme obrovské štěstí, že je právě kroužkován i velmi vzácný krutohlav hnědý /Jynx torquilla, jsme seznámeny také  s červenkou, pěnicí.., další názvy jsem v návalu emocí zapomněla.

krutohlav hnědý /Jynx torquilla/,

Kroužkování ptáků hliníkovými kroužky poprvé s úspěchem použil dánský profesor Hans Christian Mortensen. Když v roce 1899 okroužkoval prvních pár špačků, netušil, jak jedinečnou se jeho metoda ukáže a že přežije až do 3. tisíciletí.

Od roku 1934 začala v rámci Československé ornitologické společnosti rozvíjet činnost i kroužkovací stanice pod vedením dr. Josefa Jirsíka. Od samého počátku měla stanice úzký vztah s Přírodovědeckým oddělením Národního muzea v Praze, proto také od počátku kroužkování u nás všechny kroužky nesly nápis N. MUSEUM PRAHA. Vzhledem k mezinárodnímu významu kroužkovací stanice s rozsáhlou výměnou informací představitelé československé zoologie usilovali, aby byla v Československu zřízena kroužkovací stanice jako vědecké pracoviště, podobně jako v řadě jiných evropských států.

kroužkování ptáků

Snaha byla korunována úspěchem v roce 1964, kdy se kroužkovací stanice stala součástí zoologického oddělení Národního muzea v Praze.

Voříškov

Jít na procházku s pejskem z Voříškova byl nápad mé dcery Ajky. Popravdě mně to připadlo hodně ulítlý. Je neděle 10 hodin dopoledne, Ajka naléhá „ mamko, pojď, bude to fajn!„. Voříškov se nachází ve Zbuzanech“ .

Projíždíme skoro polní cestou do oblasti zarostlé právě kvetoucími trnkami. Jsme na místě, velký oplocený pozemek, tak trochu na konci světa. Venku se prohánějí hafani všech věkových kategorií i velikostí. Nemám z toho stresující pocit, jak jsem se obávala. Mladá žena se ptá, zda jdeme na domluvenou procházku s pejskem? Chcete 2 pejsky? Ne, prosím stačí jeden. (Já, se totiž po krvavém incidentu od dětství psů bojím).

Ajka přivadí  Tarju. Jdeme přes pole směrem k lesu, já několik metrů za nimi. Tarja  je velmi hodná a očividně si mě oblíbila. Netrvá dlouho a tak ji i já pohladím. Je tak vděčná, že si sedne na mé nohy. Je šťastná a my asi s ní. Procházka, která trvala asi 1,5 hodiny, nám přinesla radost z pobytu v přírody a náhodnou příležitost vidět kroužkování ptáků v terénu.

Miniazyl Voříškov založily dvě holky. Holky, které spojuje láska ke psům. Holky, co raději změní psí osud, než si lakují nehty a sedí před zrcadlem. Víme, že nezměníme celý svět, ale můžeme změnit život alespoň několika psům. A už to je takový malý zázrak.

Voříškov Tarja

Vize je postavit co nejekologičtější miniútulek. Na pozemku není elektřina, tu zajišťují solárními panely. Vodu mají ze studny s ruční pumpou, podmínky jsou více než bojové.

Zbuzany se nacházejí za jz. hranicí Prahy 1 km sz. od Ořechu.

Jana Schlitzová
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *