• Menu
  • Menu

Kunstahlle Praha – Kinterovo mikroměsto

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Kunstahlle Praha – Kinterovo mikroměsto

Projekt Sochy domů a Dívka s holubicí

Vstup do parku na Klárově naproti Kunsthalle Praha je zároveň branou do sochařského mikroměsta umělce Krištofa Kintery, který zde zasadil sochy domů – sedm pražských realizací z druhé poloviny minulého století. Betonové miniatury budov citlivě vložené do nerovného terénu dohromady odráží tradiční urbanistický celek, vycházející ze stávajících, zbouraných či utopických staveb. Nechybí v něm kostel, banka, televizní vysílač, obchodní dům, ústřední telekomunikační budova, sídliště ani hotel. Vše je v přirozené symbióze s centrálním a jediným původním prvkem parku – sochou dívky s holubicí z roku 1958 od Václava Šimka.  

Hotel Praha

Období vlády komunistické strany od roku 1948 až do sametové revoluce v roce 1989 způsobilo v tehdejším Československu na jedné straně kulturní zpomalení, na straně druhé i na tomto omezeném hracím poli vznikaly architektonicky zdařilé realizace mezinárodního významu. Dodnes je česká společnost přijímá rozpačitě a kvůli jejich zatížení bezohledností komunistického režimu si k nim hledá cestu jen obtížně. Toto břímě se neblaze podepsalo na několika tragických demolicích, jako byl velkolepý Hotel Praha, nebo na plánovaném bourání ÚTB (Ústřední telekomunikační budovy) na Žižkově. Pražský rodák Krištof Kintera dlouhodobě vnímá tuto nepříjemnou realitu vymazávání společenské paměti města, na níž reaguje proměnou budov na sochy, tedy umělecká díla, která tvoří zcela nový rámec vnímání architektury označované jako brutalistní. Různá měřítka, dramatické osvětlení i rozbourané části připomínají kolísavou popularitu těchto budov, avšak utopické město Krištofa Kintery je především jasnou ukázkou silné architektury v nesvobodných časech.

Projekt Sochy domů a Dívka s holubicí   je přirozeným pokračováním zahajovací  výstavy Kunsthalle Praha s názvem Kinetismus: 100 let elektřiny v umění.

Před každou sochou v parku je umístěn QR kód, po jehož načtení se na displejích vašich chytrých telefonů objeví kompletní informace o stavbě, jejích autorech včetně komentáře Krištofa Kintery.

Obchodní dům Kotva

Kurátorka: Christelle Havranek
Projektová manažerka: Iva Polanecká
Digitální průvodce: Martina Freitagová a Barbora Škaloudová

Emauzy

Oficiální odhalení výstavy se uskutečníilo 8. 11.  2022 v 18.00 v malém parku Holubička přímo naproti budově Kunsthalle Praha.

Kinterovo mikroměsto – park Holubička
Sára Schlitzová

Jsem studentkou Zahradní a krajinné architektury na ČZU v Praze. Za cestovatelku a dobrodruha se považuji již od chvíle, kdy mě starší sestra na půli cesty poslala samotnou do školky. Kromě cestování a fotografování (amatérské), ráda trávím čas s přáteli. Od malička se věnuji sportům a hře na housle. Taky ráda vyrazím za kulturou (divadlo, výstavy, kino).

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *