• Menu
  • Menu

La petite France, zamračená a přesto krásná

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Francie » La petite France, zamračená a přesto krásná

La petite France

Jedna z nejúžasnějších čtvrtí starodávného města Štrasburk vás tímto zve na svou prohlídku. Historické budovy odrážející se v hladině vody omývající kamenné břehy, mosty sepínající koryta i bohatě převisající muškáty v oknech domků…Na ulici v létě potkáte spousty turistů i domácích. Sjíždí se sem především Francouzi a Němci. Posedají si do útulných zahrádek restaurací, popíjejí vynikající francouzskou čokoládu či kávu a možná i přikusují křehký croissant. Avšak nyní, kdy ještě na horách leží sníh je La petite France ospalým kouskem historie, který se pomalu probouzí k životu a připravuje se na nové vzrušené výkřiky turistů a okouzlené pohledy.

Pohled na petite France z výšky.
Pohled na petite France z výšky.

La petite France není nijak velkou částí Štrasburku, ale je jedním z hlavních lákadel. Starodávné centrum ze dvou stran oddělené vodou si zachovalo svého ducha, architektura zde je téměř nezměněná. Domky s bílou omítkou a dřevěným štítem se těsnají jeden vedle druhého a občas nechávají prostor malým náměstíčkům s několika stromy. Pod jejich listím si v létě můžete odpočinout od všudypřítomného žáru. Nyní však ve vzduchu poletují poslední vločky sněhu a já toužím po slunečních paprscích.

V domcích se nachází mnoho malých útulných restaurací, obchůdků se suvenýry či hotýlků. Kamenné cesty z žulových kostek jsou již sešlapané tisíci kroky.

Je možné přilehlé kanály proplout na několika z půjčených lodí s předem připravenou trasou, která zavítá i do tohoto kouzelného místečka. Plavby lodí ve Štrasburku jsem již popisovala, dříve a opravdu je doporučuji vyzkoušet. Jedná se o nezapomenutelný romantický zážitek, který se za letních večerů ještě násobí odrážejícími se oranžovými světly ve vodě a tichou hudbou z nábřežních restaurací.CIMG0112

Galerie moderního umění

V těsné blízkosti La petite France se nachází i Galerie moderního umění. Architektura budovy sice není nijak uchvacující, ale uvnitř se nachází nejeden skvost a je vhodná na odpolední návštěvu.

Více mne však zaujalo Muzeum historie Štrasburku. Původně jsem vůbec nechtěla na tuto výstavu jít s utkvělou představou, jaká nuda to bude a že opravdu nepotřebuji sáhodlouhé výklady o historii města a o jednotlivých domech.

Muzeum historie Štrasburku

Avšak…. Jak to již bývá, neočekáváné věci mnohdy mile překvapí. Tak i tato výstava zůstala v mé paměti jako jeden z nejlepších zážitků ze Štrasburku. Historie města je podaná zábavou formou. /Tuto formulaci naprosto nesnáším, poněvadž si okamžitě představím interaktivní tabule a znuděné děti/. Zde si ovšem vaše ratolesti mohou vyzkoušet rytířské helmice, zamávat nad hlavou historickými zbraněmi, holčičky lákají dobové korzety, kamizoly, klobouky. Ve skříni si můžete osahat některé z používaných nádob. Při dotyku vystavovaných předmětů máte pocit něčeho zakázaného. I my po očku sledovali okolí, jestli na nás někde nevyskočí ochranka muzea a nezavře nás do temné kobky. Místo toho s přívětivými úsměvy sledovali naše nadšení a zájem. V prvním patře muzea se nachází obrovský model města. Jeho stáří je obdivuhodné. V místnosti se nachází hlediště. Usadíte se a před vámi se na skleněnou plochu začíná promítat příběh…. Na pozadí modelu města se objeví hrabě, který jej nechal zhotovit a vypráví svůj příběh. Jakoby se prochází po ulicích, ukazuje na budovy a povídá si s hlavním architektem. Hra je vtipná i naučná. Můžete se i dalekohledem podívat na nejjemnější detaily modelu. Mne jeho propracovanost až zarazila, opravdu vypadá jako živé město plné lidí, krása.

La petite France je místo, které se zalíbí snad každému. Staré zrekonstruované domky tyčící se nad vodou, zelené trávníky, obchůdky, kavárny i restaurace. Muzea, galerie i projížďky lodí. Petite France nabízí mnoho aktivit. A mnoho si odvezete zadarmo. Neskutečně přívětivou atmosféru kamenných uliček a teplých večerů, zvuk francouzštiny a písní, vůni kávy, vody, bylinek a francouzských jídel. Romantiku a pocit spokojenosti.

Katka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *