• Menu
  • Menu

Z Černého Dolu do Kunčic nad Labem

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Královéhradecký kraj » Z Černého Dolu do Kunčic nad Labem

Nejdelší lanová nákladní dráha ve Střední Evropě

Kolikrát já už pod těmi lanovkami šla? Obdivuji je aniž bych věděla, že jsou takovým unikátem. V dětství nás hodně lákalo se na lanovce svézt, později to byl strach, kdyby se kámen na nás vysypal. Mluvím o lanovce, která přepravuje kusový vápenec z lomu Černý Důl do provozu Kunčice nad Labem.

Moje milované Krkonoše, jdeme zelenou trávou posetou pampeliškami, na poli projíždí traktor s oblakem prachu, na obzoru Černá Hora. Zapadající paprsky se dotýkají našich tváří i dlouhých ocelových lan nad námi.

nákl. lanová dráha Černý Důl Kunč. n. L

Lanovka

Nejdelší lanová nákladní dráha ve Střední Evropě byla postavena v letech 1959 až 1963. Nákladní lanová dráha je založena na dvoulanovém systému nosných a nekonečného tažného lana. Vozíky, kterých je na trase lanové dráhy 250 se pohybují po nosném laně a pomocí upínacího zařízení jsou připnuty k obíhajícímu tažnému lanu.

Celá trasa lanové dráhy je z důvodu snadnější údržby a výměny jednotlivých nosných lan rozdělena do osmi úseků, jednotlivé úseky jsou napínány pomocí tzv. napínacích stanic. Na celé trase je umístěno celkem 49 podpěr.

nákl. lanová dráha Černý Důl Kunč. n. L

 

Lanová dráha je spádová, využívá výškový rozdíl mezi Černým Dolem a Kunčicemi nad Labem. K jejímu uvedení do pohybu musí být na tzv. plné straně plné vozíky. Po rozjetí lanové dráhy začne plná strana „přetahovat“ prázdnou stranu a tím umožní pohyb prázdných vozíků směrem k Černému Dolu. Elektromotor, který lanovou dráhu uvádí do pohybu potom vykonává funkci brzdy při současné výrobě elektrické energie pro část provozního zařízení lomu Černý Důl.

Za jednu pracovní směnu se tak způsobem šetrným k životnímu prostředí přepraví cca 800 tun kusového vápence pro výrobu mletých vápenců a maltových směsí.

nákl. lanová dráha Černý Důl Kunč. n. L

Jmenovité dopravované množství 100 t/hod. Délka dráhy 8.350,39 m. Jmenovitá provozní rychlost 3,15 m/s Revizní provozní rychlost 1,00 m/s. Vzdálenost vozů na trati 60 – 63 m. Časový interval mezi vozy 19 – 20 s. Počet vozů v provozu dráhy 250 – 260. Užitečné zatížení vozu 700 – 750 kp. Hmotnost prázdného vozu 450 kg. Hmotnost plného vozu 1 200 kg. Poháněcí motor – výkon 130 kW. Poháněcí motor – typ MAO 315 – M6. Motor pro revizní jízdu – výkon 22 kW. Motor pro revizní jízdu – typ PPOV 6200 L 06.

 Část textu převzata: www.kvk.cz

Městys Černý Důl se nachází v okrese Trutnov.

Černý Důl, Krkonoše
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *