• Menu
  • Menu

Krkonoše, Studniční hora

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Královéhradecký kraj » Krkonoše, Studniční hora

Za mapou republiky

Pomalu, ale jistě odtávají poslední zbytky sněhu i v našem nejvyšším pohoří, v Krkonoších. Je tedy na čase navštívit zajímavý přírodní úkaz, nacházející se na jižním svahu Studniční hory. Jedná se o sněhové pole, které každoročně mizí z krkonošských svahů až jako poslední. Připomínku právě uběhlé zimy nazývají místní horalé Mapa republiky. Výška sněhu v těchto místech dosahuje běžně kolem osmi metrů a jak postupně odtává, připomíná svým tvarem hranice bývalého Československa.

Vzhůru na Výrovku

Ze Sněžky na Výrovku

Protože se jedná o skupinový výlet napříč generacemi naší rodiny a někteří by těžko zvládli pěší výstup, volíme pro cestu na nejvyšší horu Krkonoš lanovou dráhu. Na Sněžce nás čeká slunečné a poměrně teplé počasí. Když se pokocháme známými výhledy, které se ale nikdy neomrzí, vydáváme se na cestu směrem k Luční boudě. Jako občerstvení poslouží vyhlášené rohlíky a borůvkový koláč z místní pekárny, na zapití Paroháč, produkt vlastního minipivovaru. Pokračujeme přes Bílou louku, kolem Kapličky-památníku obětem hor až k Výrovce. Na to, že je začátek června, leží tu dost velké množství sněhu. Od Výrovky nás čeká sestup do Modrého dolu.

Vzhůru na Výrovku

Modrý důl

Já osobně považuji toto ledovcové údolí za jedno z nejkrásnějších míst v celých horách. I když se nachází v bezprostřední blízkosti Pece pod Sněžkou, je horská osada Modrý důl turisty opomíjená a musím říct, že jsem tomu rád. Pokaždé, když se sem vracím, těším se na ten klid a na všechny ty původní roubené chaloupky, rozeseté po celém údolí. Je tady opravdu krásně. Na severní straně vidíme svah Studniční hory, která dolů už seslala nejednu sněhovou lavinu, z jihu údolí svírá Lesní hora. A právě na lavinovém svahu Studniční můžeme pozorovat zbytky sněhového pole, majícího, při troše fantazie, tvar bývalého Československého státu. Po odpočinku u mostu přes Modrý potok se chystáme na závěrečný sestup do Obřího dolu a asfaltkou přicházímě zpět k dolní stanici lanovky.

Modrý důl

Tento výlet jsme podnikli první červnový víkend loňského roku. Jak je vidět z fotografií, z mapy republiky toho už moc nezbylo. Nicméně záleží hlavně na postupujícím jaru a také na vydatnosti zimy. Rekord výšky sněhu je i 15 metrů. Proto je třeba výpravu za mapou republiky pečlivě naplánovat.

 

 

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentář