• Menu
  • Menu

Lanovkou na Žalý v létě

Domů » Cestování se psem » Lanovkou na Žalý v létě

S Doctorem na horách

Dalším z našich krkonošských výletů s Doctorem je Žalý. Vyzkoušíme jízdu lanovkou. Pro oba to bude taková zkouška, já se sama na lanovce bojím a Doctor na otevřené lanovce ještě nejel. Ze Strážného je to na parkoviště v Herlíkovicích pár minut. Parkování je zdarma. K nástupu na  lanovku  je to něco přes 1 km do kopce. Cesta k lanovce je značená.

cesta k lanovce na Žalý

Jdeme zakoupit jízdenku. Nejde internet a karta nefunguje /doporučuji mít u sebe v Krkonoších vždy nějakou hotovost!). Hotovost nemám. Lanovka jede až za 15 minut, tak budeme doufat, že internet půjde. Máme štěstí a nakonec karta terminálem projde. Mile mě překvapuje, že za pejska se neplatí. Mám koupenou zpáteční, ale rádi by jsme z Žalýho šli po svých.

Kolem lanovky dolů

Čtyřsedačková lanovka nás doveze na vrchol Žalý, který je ideálním výchozím bodem pro pěší turistiku i cykloturistiku. Na lanovce jsme s Doctorem první. Milá obsluha nás povzbudí a už sedíme.  Překvapuje mě, že cesta je docela dlouhá a kopec pod námi taky. Výhledy parádní. Některé zvuky lanovky jsou trochu hororové, ale cesta až nahoru proběhne v pohodě.

Lanovka na Žalý

Prázdninový provoz lanovky: od 1.7. do 1.9.2023, odjezd každou půlhodinu (kromě přestávky ve 12:30). Provozní doba 9-17 hod.

výhledy cestou dolů

Rozhledna Žalý

Jdeme se podívat ke krásné  rozhledně. Naposledy jsme tu byla před 5 lety a to v zimě. Ten den jsme měly také štěstí na počasí a rozhledna Žalý  i okolí  bylo zabalené v bílém hávu. Vrcholek Předního Žalý je poutním místem. 18 metrů vysoká rozhledna hraběte Harracha je ve výšce 1019 m n. m.  Za příznivého počasí je možné vidět vrcholky západních Krkonoš, Sněžku, ale i dominanty blízkého podhůří. U rozhledny najdete občerstvení, malé dětské hřiště  a lavičky pro odpočinek.  Pokud si uděláte výlet z Benecka, vyšlápněte si to pěšky, cesta je pohodlná i pro rodiče s kočárky.  Od rozhledny se můžete vydat do Vítkovic, na Janovu horu či do Špindlerova Mlýna.

Rozhledna Žalý

Vstupné 60 /30 Kč.

Dolů z kopce

Chvíli se pokocháme u rozhledny a pak jdeme  strmou cestou dolů. Výhledy po celou cestu jsou famózní. Dolů je to asi 3 km. Cesta vede chvíli lesem, pak podél luk a konec cesty už jdeme po strmé sjezdovce.

výhledy cestou dolů
výhledy cestou dolů
cestou dolů

Je po poledni a slunce  má velkou sílu. Dojdeme zpět na parkoviště a ve Strážném se jdeme osvěžit do Klínového potoka.

osvěžení v Klínovém potoce ve Strážném

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *