Historie Leónu
Město León se nachází ve stejnojmenné španělské provincii jen 140 km od Atlantského oceánu. Přestože se zdá být vznik názvu města jasný (Leon znamená ve španělštině lev, kteréžto zvíře se nachází i v heraldickém znaku města.), jméno měsla bylo odvozeno od slova legio (legie). První zmínky o osadě na místě dnešního města se datují do roku 29 před Kristem, kdy zde římské legie Legio VI Victrix zbudovaly svou základnu.
Jakožto hlavní město středověkého Leonského království hrál velmi důležitou roli v období tzv. Reconquisty. V roce 1188 byl v městě založen vůbec první Parlament v Evropě. Sláva Leónu začala postupně vyprchávat už během časného středověku, kdy bylo Leónské království sceleno s Kastilskou Korunou. Do novodobé historie se město zapsalo jako jedno z prvních podporující Španělskou válku o nezávislosti a v roce 1833 se dokonce opět stalo hlavním provinčním městem.
Od konce 19. století a během celého 20. století se León s úspěchem nadále rozrůstal. Dnes ve městě žije na 130 000 stálých obyvatel. Historické centrum, překrásná katedrála, kostely, baziliky, klášter a hlavně zdejší pohodová věčně prosluněná atmosféra jsou hlavním lákadlem návštěvníků z celého světa.
Není to ovšem jen architektura a historie, co láká tisíce turistů k návštěvě města. I místní festivaly jsou proslulé. Třešničkou na dortu je pak fakt, že se León nachází na UNESCO poutní cestě do Santiaga (Camino de Santiago). Přibližně 300 km od Santiaga a výborná letecká, vlaková i autobusová spojení tak dělají z Leónu ideální startovací místo mnoha poutníků.
Leónská Katedrála a další historické budovy
Hlavní gotická katedrála v Leonu, Santa María de la Regla (přezdívaná Dům světla), je jednou z památek, kterou každý návštěvník musí vidět. Jedná se o jeden z nejlepších dokladů francouzské klasické gotiky na území Španělska. Vystavěna v polovině 13. století stojí na návrší centra města, s interiérem, který vás zbaví slov, je společně s katedrálou v Burgosu a Santiagu jednou ze tří nejdůležitějších katedrál na caminu (pozn. Pouť do Santiaga).
Zapomenout bychom neměli ani na krásnou budovu baziliky Basílica de San Isidoro, která se nachází na místě původních rujn římského antického chrámu. Ty byly v 10. století, v před-arabské době přestavěny na kostel a benediktinský klášter Sv. Jana Křtitele. Budova je z hlavní části románského stylu. V průběhu staletích byly ovšem přidány prvky z gotického i renesančního stylu.
Překrásnou stavbou je i Klášter sv. Marka (Convento de San Marcos), jehož hlavní část je přestavěna na luxusní hotel. V další části se nachází kostel a muzeum. Klášter sv. Marka je jedním z nejdůležitějších dokladů renesanční architektury ve Španělsku.
Novější modernistickou budovou (1892-1893), která také stojí za zmínku, je stavba Casa de los Botines od světoznámého architekta Antonia Gaudí. Společně s budovou Kláštera sv. Marka, hlavní katedrálou a bazilikou sv. Isidory se jedná o budovu s výraznější ornalentální zdobností ve městě.
www.justwalkit.cz
Přidat komentář