• Menu
  • Menu

Les království – národní kulturní památka

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Královéhradecký kraj » Les království – národní kulturní památka

Les Království v novém hávu

Malebná přehrada  Les království je hojně navštěvovaná turisty.  V loňském roce oslavila krásné 100leté výročí od svého dokončení. Naposledy jsem byla na pohádkové přehradě před dvěma roky,  to byly části přehrady v rekonstrukci. Nyní je tato národní kulturní památka opravená. Domek hrázného, přilehlá hospodářská staveni i průjezdné brány, které mají nové okna i střechy,

dům hrázného

Přehrada je výjimečná svým romantickým stylem. Domek hrázného je malým kamenným hradem a obě brány jsou ozdobeny věžičkami. Přehrada se nachází proti proudu řeky Labe v Královéhradeckém kraji kousek od Dvora Králové.

přehrada Les Království

Je 41 metrů vysoká, 218 metrů dlouhá. V základu má hráz tloušťku okolo 37 metrů, směrem ke koruně hráze se tloušťka výrazně zmenšuje a v přelivu má jen přes 7 metrů. Tešnovská přehrada je od roku 1958 zapsána v seznamu nemovitých kulturních památek, národní kulturní památkou je přehrada od roku 2010.

přehrada Les Království

Cesta kamene

Přehrada Les Království je jedním ze zastavení na Cestě kamene, která propojuje kamenné památky na území Podkrkonoší a Dolnoslezského vojvodství.

přehrada Les Království

Po ničivé povodni roku 1897 bylo rozhodnuto, že na Labi budou zřízena dvě vodní díla, jež by zadržela přívalové vody. Později byly přehrady opravdu vystavěny, jedna u Špindlerova Mlýny, druhá u samoty Tešnov nedaleko Dvora Králové. Realizací byl pověřen pražský podnikatel a úředně pověřený stavební  inženýr  a geometr Jaroslav V. Velfík. Kamenické provedené díla navrhl architekt Josef Valečka, V roce 1910 , kdy byla realizace díla zahájena, pracovaly na stavbě více než tři stovky zaměstnanců. Pískovcové kvádry pro zdivo nádrže byly vytěženy v lomech nacházejících se v bezprostřední blízkosti stavby. Hráz je tvořena z velkých opracovaných kvádrů tzv. Královédvorského pískovce, který se vyznačuje oproti hořickému pískovci větší tvrdostí a jemnou stejnozrností.

přehrada Les Království

Podle původního projektu mělo být vodní dílo dokončeno roku 1915, dokončeno bylo až v roce 1919 /do realizace zasáhl počátek 1. Světové války).

Jana Schlitzová
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *