• Menu
  • Menu

Levý Hradec a vyhlídky na Vltavu

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Levý Hradec a vyhlídky na Vltavu

Po celý týden odjíždí z Masarykova nádraží v Praze pravidelný spoj Českých drah linky S4, směrem na Kralupy nad Vltavou. Využíváme služeb národního dopravce a vystupujeme, po slabé půlhodince jízdy, na zastávce Roztoky-Žalov. Žlutá turistická značka nás dovádí mírným stoupáním do Levého Hradce.

Levý Hradec

Levý Hradec

Na skalnatém ostrohu, vysoko nad levým břehem Vltavy, stávalo raně středověké hradiště. Toto hradiště bylo prvním centrem přemyslovského státu a sídlem knížete Bořivoje I. Založeno bylo v polovině 9. století. Kníže Bořivoj I. zde nechal v 80. letech 9. století vybudovat první křesťanský kostel v Čechách, zasvěcený sv. Klimentu. Z původního stavby se do dnešních dnů zachovaly pouze základy rotundy pod podlahou kostela.

Přes léto na Levém Hradci funguje i průvodcovská služba, která umožní návštěvu kostela a podá podrobný výklad o historii celého komplexu národní kulturní památky. Pokud nemáme štěstí na průvodce, zčásti se tato služba dá nahradit prohlídkou a studiem Naučné stezky, jež nás provede celým areálem.

Vyhlídka sv. Ludmily

Řivnáč

Vracíme se na žlutou značku a míříme na Řivnáč. Další pravěké sídliště se nacházelo na malé vrcholové plošině. Tu nacházíme na stejnojmenném vrchu 292 metrů nad mořem a údajně až 120 metrů nad údolím Vltavy. Naskýtá se nám impozantní pohled na meandr Vltavy, který obtáčí obce Řež a Husinec.

Řivnáč, výhlídka

Stříbrník

Poslední etapa dnešní zdravotní procházky v přírodě nás zavedla na vchol Stříbrník. Vystoupali jsme ještě asi o 20 výškových metrů. Těsně pod vrcholem je poslední z vyhlídek do údolí řeky, kterou bylo v plánu navštívit. Teď už zbývá jen velmi ostrý sešup dolů. Za pár minutek se ocitáme na vlakové zastávce Úholičky, odkud nám zanedlouho jede vlak zpátky do města.

Stříbrník, vyhlídka

I když se to zpočátku nezdálo, svým finále je popsaná trasa vhodná skutečně jen pro pěší. Cestou skoro během ze Stříbrníku, a to jsme nikam nespěchali, se nám sice zdály patrné brzdné dráhy od cyklistů. Já bych to ale rozhodně neriskoval. Dolů je to opravdu prudký sráz.

 

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *