Šumavský Everest – Olšina
Do obce Olšina to máme 15 minut, vyrážíme brzy po snídani. Už cestou z kopců do údolí jedeme nádhernou přírodou. Kolem jsou pastviny, louky. Dole pod námi je vidět malebná vesnička i rybník stejného jména, Olšina 732 m.n.m. Nejstarší zmínka o obci je z roku 1332.

Naučná stezka Olšina
Okruh kolem rybníka Olšina, dlouhý 7,5 km, nás provází jedinečnou šumavskou přírodou, tématicky rozdělenou do osmi úseků dle typu prostředí. Např.. vlhká Lada, mokrý les, mokřad a další.

Jdeme územím s trvalým podmáčením. Část stezky vede po dřevěných chodníčcích, linoucích se krajinou. Chodníčky z akátového a jedlového dřeva jsou v některých místech doplněny přechodovými kovovými pásy, na kterých jsou znázorněny stopy zvířat a ptáků.


Moc pěkné jsou zde i dřevěné můstky. Části stezky jdeme lesními cestičkami. Značení ještě není úplně dodělané a tak je dobré zapnout mapy.cz. Rybník je zčásti vypuštěný, ale cesta je prostě nádherná. V jedné části, kde se dá sejít k rybníku Olšina, se Doctor vrhne do vln.

Konec cesty vede zčásti po silnici, míjíme rybářskou Baštu Olšina s č.p. 329, je kulturní památkou zapsanou v Ústředním seznamu kultruních památek ČR. Rybářská bašta byla postavena zhruba v první polovině 15. století a dnešní podobu lze datovat zřejmě do období 18. století.

Stezka byla vybudována v letech 2019–2021 Vojenskými lesy a statky ČR za přispění příhraničních partnerů. Území, kde nyní vede stezka, bylo desítky let nepřístupné veřejnosti a otevřelo se jí plně až v roce 2016, kdy bylo vyčleněno z vojenského újezdu Boletice.

Rybník Olšina
Založení nejstaršího a nejvýše položeného chovného rybníka v Čechách se datuje pravděpodobně v letech 1370, založení zlatokorunskými cisterciáky. Hráz rybníka je sypaná o výšce 6,40m o délce 400 metrů. Vlastní vodní plocha je 120 ha. Okolo roku 1790 došlo k protržení hráze. Voda strhávala domy a vzala si mnoho lidských životů. Na tehdejší dobu to byla velká katastrofa, která způsobila záplavovou vlnu, rybník byl tehdy nazýván „vrahem až k Praze“. Na místě protržené hráze, které je patrné dodnes, stojí historická bašta.

Šumavský Everest
Štěstí, že je ještě ráno a jediný koho potkáváme je paní Eva z Prahy, která tady na Lipně zdolává Šumavský Everest – 8848m, je to projekt, který byl založen v roce 2013 a těší se velké oblibě turistů. Pokud se do projektu přihlásíte, odměnou vám bude návštěva krásných míst v okolí Lipna, skvělý pocit, že děláte něco pro sebe a nakonec dostanete certifikát o zdolání Everestu. Pas je možné zakoupit v Infocentru v Horní Plané.

Pokud se chcete do projektu Šumavský Everest zapojit a získat i certifikát o úspěšném zdolání 8848 m n.m., musíte si zakoupit Vrcholový pas. Do tohoto pasu pak budete zapisovat informace o každém výstupu a v každém bodě si do pasu dáte razítko (v případě, že razítko nenajdete, stačí se na vrcholu vyfotit, pro razítko si společně s fotkou budete muset zajít do Infocentra v Horní Plané. Výstup Vám bude uznán.

Vrcholy
Rozhledna Dobrá Voda 862 m n.m.
Lipno – přívoz Horní Planá 725 m n.m.
Moldaublick 1022 m n.m.
Olšina 732 m n.m.
Smrčina 1338 m n.m.
Špičák – lovecká chata 1221 m n.m. (cíl je lovecká chata v nadmořské výšce 1106 m n.m.)
celková výška je cca 8848 m n.m. = Mount Everest
Přidat komentář