• Menu
  • Menu

Třístoličník a Plešné jezero, NP Šumava

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Třístoličník a Plešné jezero, NP Šumava

Šumavské putování

Začínaly jsme v pátek večer výsadkem v Horní Vltavici – kousek od Vimperka a došly jsme na nouzové nocoviště Strážný. V sobotu jsme šly ze Strážného do Nového Údolí, kde je další nocoviště i se studánkou. Další den jsme šly z Nového Údolí přes Třístoličník a Plešné jezero na nocoviště pod Plešným jezerem. V pondělí pak směr Nová Pec na vlak.

Třístoličník
Třístoličník

Horní Vltavice

11 km od Vimperka , v údolí při ústí Kubohuťského potoka do Teplé Vltavy,  se nachází šumavská  obec Horní Vltavice. K obci patří osady Račí, Žlíbky, Březová Lada, Polka a Slatina. Boubínský prales a turisticky nejnavštěvovanější lokalita celé Šumavy patří také do katastru této obce.  Celé okolí je vyhledávané vodáky, cyklisty a v zimě lyžaři.Ve zdejší architektonicky zajímavé  faře pobývala dlouhé roky rodina herce Zdeňka Štěpánka.

 Třístoličník (Dreisesselberg)

Jedno z nejnavštěvovanějších míst (1312m) hraničního hřebenu Šumavy, předvrchol Hochsteinu (1322m). Nachází se v Bavorsku, těsně za českou hranicí. Žulové skály, které daly hoře jméno, na vrchol se jde po kamenných schodech, z upravené plošiny na vrcholu je překrásný výhled do Bavorska. Na Hochsteinu, na skále je kříž. Odtud je parádní vyhlídka na českou stranu Šumavy. Nejkratší výstup na Třístoličník je z Nového Údolí kolem Rosenauerova pomníku.

Třístoličník
Třístoličník

Tři křesla, tři knížata

Hranice Čech, Bavorska a Rakouska se až do r.1765  stýkaly právě na Třístoličníku.

Plešné jezero

Jedno z pěti horských jezer na české straně Šumavy v sv. Plechého. Leží v nadmořské výšce 1090 metrů, má plochu 7,48 ha, obvod 1242 metrů, největší hloubka 18,30 metrů. Vytéká Jezerní potok, pravobřežní přítok Vltavy. Jezero vyhloubil ve čtvrtohorách svahový ledovec široký 1 km., po jeho ústupu zůstala na okraji jezerní pánve 30-40 m vysoká hráz – moréna ze žulových balvanů a pod ní kamenné moře, zasahující až 150 metrů pod jezero.

Plešné jezero
Plešné jezero

Nová Pec

Tady v  horské obci na pravém břehu Vltavy  náš třídenní  šumavský výlet skončil. Odtud jsme odjely vlakem směr Praha

text : Velká turistická encyklopedie, Petr David a Vladimír Soukup – Jihočeský kraj

 Nouzová nocoviště na území NPŠ

Pro turisty, kteří chtějí přejít podstatnou část Šumavy (z Nového Údolí po Železnou Rudu) po hraniční červené trase (tzv. Šumavské pěší magistrále), vymezila Správa NPŠ šest nouzových nocovišť ve volné přírodě. Nocoviště byla vyhrazena na části červené šumavské magistrály tak, aby vzdálenost mezi nimi splnila možnosti denní docházkové trasy, tedy 15-30 km. Nocoviště jsou vytýčena kůly a vyznačena. Provoz na nich je celoroční. My vám každý z tzv. bivakkempů popíšeme a přiblížíme na fotografiích.

 

Nouzové nocoviště
Nouzové nocoviště

Nouzové nocoviště Strážný

Pod severozápadním svahem hory Obecní vrch u Strážného Další z nocovišť NPŠ je rovněž vytýčeno na červené Šumavské magistrále, tentokráte pod severozápadním svahem hory Obecní vrch u Strážného. Nachází se přímo na křižovatce červené a žluté trasy „Na Kapličce“, necelý kilometr jihozápadně od obce Strážný a je vyznačeno cedulí.

Stejně jako ostatní nocoviště je i stráženské vybaveno venkovním posezením a mobilní toaletou. Leží v sedle mezi horami Obecní vrch a kótou 958,0, výhled na jih tvoří Silnický vršek, jihozápadně Silnická hora, severním směrem spatříme masív hory Strážný. Nejbližší okolí: Strážný (800m; doprava, parkování, čerpací stanice, obchod, restaurace…), zřízenína hradu Kunžvart (4km), Zlatá stezka, hraniční přechod do Bavorska (3km), Polecké jezírko (9km), Horní Vltavice (8km), Lenora (8km), České Žleby (7km)…aj.

V obci /obec se dříve jmenovala Kynžvart/ je významný silniční přechod do Německa. Obec se nachází ve výšce 1115 m.n.m. asi 1,5 km západně od Mirotic.

Nouzové nocoviště Nové Údolí

Příjemné nocoviště ležící asi 200 metrů od rozcestí (na červené magistrále) Nové Údolí, 60 m od asfaltové silničky (žlutá) směrem na Stožec (4,5 km). Od směrové šipky u silnice k němu vede lesní cesta. Nocoviště je standardně vybaveno chemickým WC a dřevěným posezením.

Po červené pěší magistrále odtud můžete pokračovat směrem na Třístoličník nebo opačným na Strážný. V nejbližším okolí: Nové Údolí (300 m) – chata, železniční zastávka (vlaky: Stožec, Volary, České Budějovice), hraniční přechod do Bavorska (Haidmühle), výchozí místo na Třístoličník. Údolím protéká Studená Vltava, nedaleko (4,5 km) leží obec Stožec (Stožecká kaple a skála, informační středisko NPŠ, ubytování, restaurace, parkoviště). Vzdálenější cíle: Schwarzemberský plavební kanál, Medvědí stezka, České Žleby, Volary, rašeliniště Mrtvý luh…

Šumava
Šumava

Nouzové nocoviště Pod Jezerní cestou 

První z nouzových nocovišť na území NPŠ, které bylo vytýčeno mimo červenou pěší Šumavskou magistrálu. Nocoviště se nachází přímo na rozcestí před vstupem na Jezerní cestu vedoucí přes Kamenné moře k Plešnému jezeru, při zelené stezce z Nové Pece.

Nocoviště je standardně vybaveno (posezení, chemické WC…). V jeho blízkosti se nachází cíle: Plešné jezero (1,5 km; Kamenné moře), Plechý (4 km, nástup na červenou pěší Magistrálu…) dále osada Jelení (též Jelení Vrchy, 6 km), Nová Pec (8 km), turistický hraniční přechod Nová Pec (3,5 km; do Rakouska), kiosek s občerstvením na Říjišti (1,5 km). Celou oblastí prochází Schwarzenberský plavební kanál…aj. Nejbližší místa, kam je možné se dopravit vlatsními prostředky: Nová Pec (též vlak nebo zelené autobusy) a Jelení Vrchy (autobus z Nové Pece).

 text : nouzová stanoviště : http://www.sumavainfo.cz/nouzova-nocoviste

Foto a trasa: Erika Chválová

na hranici
na  hranici

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *