• Menu
  • Menu

Vítkův hrádek/kámen -nejvýše položený hrad v ČR

klíště
Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Vítkův hrádek/kámen -nejvýše položený hrad v ČR

Nedaleko naší největší vodní nádrže Lipno , narazíte na starý hrádek – Vítkův hrádek.  Bal založen již  ve 13. století, aby chránil obchodní stezku mezi Čechy a Rakouskem. Od 14. století se hrádek stal majetkem Rožmberků a zůstal v jejich vlasnictví až do začátku 17. století.

Hrad leží v nadmořské výšce 1032 m.n.m nedaleko vesnice Svatý Tomáš a je nejvýše položeným v ČR. Původně to byla jenom obytná věž, která v té době patřila mezi největší u nás. Později v 16. století byl hrádek dostavěn. Bylo postaveno vnější opevnění se vsazenými nárožními, baštami a střílnami.

Vítkův Hrádek Lipno

Na hrádku pak najdete malé občersvení, kde můžete doplnit síly točenou limonádou či něčím jiným a můžete zde také zakoupit suvenýry.

A poté se za 20kč můžete pokochat úžasným výhledem na okolí a když budete mít štěstí a dobré počasí, můžete vidět i Alpy.

V okolí pak najdete krásnou přírodu s  mnoha turistickými cestami, vhodné jak pro pěší, tak i pro kola a pak samotné Lipno, kde se můžete koupat a pak jako atrakci pro děti určitě poslouží cesta trajektem.

Terka

klíště
klíště

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *