• Menu
  • Menu

Písek – kamenný most

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Písek – kamenný most

S dětmi v Písku

Jihočeské historické město Písek leží na řece Otavě. 2. Nejstarší dochovaný český most ze 13. století je ozdobou a dominantou malebného města. Most  je dlouhý 111 metrů a na obou stranách byl zakončen obrannými věžemi, které se nedochovaly. Most, který je národní kulturní památkou  zdobí sochy  sv. Jana Nepomuckého, Kalvárie, sv. Anny a sv. Antonína Paduánského.

Písek -kamenný most

Další významnou stavbou  je hrad, který byl vybudován pro českého krále Přemysla Otakara II. Z původního čtyřkřídlového hradu se zachovalo pouze křídlo západní nad řekou Otavou. Zde je možno navštívit gotický sál a  Prácheňské muzeum s rozsáhlými regionálními sbírkami

Písek není jenom historickým městem, ale  i městem moderním a přitažlivým a městem vědění. Je zde velké množství škol různého zaměření. Celé historické jádro města, které je památkovou zónou,  i jeho okolí  voní novotou a je radost zde trávit svůj volný čas procházkami nebo  posezením v některých z kaváren a pozorováním řeky . Mimo krásného mostu zde stojí za shlédnutí kostel Narození panny Marie s hodinovou věží ( trojlodní stavba ), pomník padlým u Solferina (z roku 1861), městskou elektrárnu, kde Fr. Křižík instaloval veřejné elektrické osvětlení, Palackého sady  na místě zrušeného příkopu před městskými hradbami, Klášterní kostel povýšení sv. Kříže  (ve 13. století zde stál dominikánský klášter , zničený vyznavači kalicha), Mariánské morové sousoší  připomínající mor v roce 1713….

Písek

V Písku jsou dvě divadla a mnoho dalších zajímavých objektů k shlédnutí, či k trávení volného času:  ve výstavních síních, kině, Kulturním klubu  či na různých sportovištích.

 

První podložené informace o Písku jsou z r. 1243.  , kdy vládl přemyslovec Václav I. V Písku se narodily  i některé známé osobnosti : L. Stroupežnický, F. Srámek, A. Hejduk a další.. Jako první spatřili lidé v Písku   Křižíkovi obloukové lampy.Písek je oblíbeným místem, kde točí filmaři v exteriérech svá kulturní či historická díla.

V roce 1945 byl Písek hranicí demarkační linie, kdy centrum města bylo svědkem setkání  amerických i sovětských vojsk.

Písek

Od roku 1993, kdy Písek oslavil 750 let od svého založení, se zde konají každoročně Písecké slavnosti, které vždy trvají několik dní  a pro svůj pestrý program a atrakce jej mají v oblibě nejenom místní obyvatelé a rodáci.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *