• Menu
  • Menu

Lízinka,  světová  premiéra hry Pavla Kohouta v divadle Horní Počernice

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Lízinka,  světová  premiéra hry Pavla Kohouta v divadle Horní Počernice

Katyně

Hra  Lízinka, má premiéry dvě, ta první proběhla včera 6.dubna, druhá proběhne 13. dubna v divadle v Horních Počernicích. Na 1. premiéru si pozval pan Kohout své kolegy, přátele, známé. Na hru jsme se velmi těšily, protože autor si pro nastudování své hry vybral  náš oblíbený ochotnický soubor z Horních Počernic. Po dramatizaci svého románu Katyně oslovil  Pavel Kohout pro nastudování hry přímo tento soubor. Volba padla na ochotníky z Počernic  i proto, že již dříve hráli od tohoto autora divadelní parafrázi  na Čapkovu hru Válku s mloky a hru Dvanáct.

Premiéra Lízinka –  foto Karel Cudlin

Režisérky, matka a dcera, Jana Sůvová a Klárka Šimicová, se s nelehkým úkolem, spolu s herci, vyrovnali jako vždy s nadhledem. Téma smrti a poprav bylo těžké nejen pro režisérky a herce, ale i pro tvůrce kulis a pomůcek pro toto představení.

režisérky Jana Sůvová a Klára Šimicováí –  foto Karel Cudlin

Premiéra

A jak dopadla premiéra? Nevšední téma, výkony herců i scéna, účast autora Pavla Kohouta, to vše lze shrnout jedním slovem, skvělé!

Lízinka –  foto Karel Cudlin

Hrali: Lenka Kožíšková, Michal Král, Klára Šimicová, Pavel Sůva, Ondřej Krásný, Jan Hrudka, Jakub Karlíček, Jan Šimice, Štěpán Sýkora, Kamil Blažek, Stanislav Spitzer, Jaroslav Spitzer, Antonín Matyska, Jiří Špaček, Jan Hohenberger, Jan Procházka

Lízinka -  foto Karel Cudlin
Lízinka –  foto Karel Cudlin

Lízinka

Každá matka cítí, že musí své dceři pomoci. Obzvlášť křehké a přenádherné Lízince Tachecí, která vzbuzuje sympatie a obdiv každého muže. Přesto se nedostane na žádnou školu s maturitou. Řešení je ale nasnadě. Je tu přeci tajná složka P.S.T. ! A tím příběh začíná. Lízinku přijmou do nultého ročníku tajné školy pro popravčí, aby se stala první katyní na světě. S maturitou.

Lízinka –  foto Karel Cudlin

Katyně (1978)

Román o dospívající dívce Lízince, která se nedostane na střední školu a začne navštěvovat speciální humanitní obor s maturitou – školu pro katy. Náplní studia jsou popisy mučení, historie popravování a praktická výuka. Humoristický pohled na lidské krutosti a praktiky totalitní moci a také nebezpečnou schopnost lidí smířit se s absurdní situací byl úspěšně vydán v mnoha jazycích.

Lízinka –  foto Karel Cudlin

Pavel Kohout (* 20. července 1928 Praha)

Český a rakouský básník, prozaik, dramatik, jeden z představitelů tzv. budovatelské poezie, později významný spisovatel samizdatu v exilu. Z počáteční bezvýhradné podpory stalinismu postupně názorově vystřízlivěl, účast na pražském jaru vyvrcholila spoluautorstvím Prohlášení Charty 77 a následným nuceným odchodem do exilu.

Premiéra Lízinka – foto Karel Cudlin

Mnohé z jeho tvorby bylo úspěšně zfilmováno nejen u nás, ale i v zahraničí (Hodina tance a lásky, Nápady svaté Kláry, Konec velkých prázdnin), autor sám se několikrát chopil i režie (Ucho, rakouské zpracování). Dramaticky zpracoval Válku s mloky, vedle románu Katyně si velkou mezinárodní pozornost získala i Hvězdná hodina vrahů, Kde je zakopán pes nebo Malá hudba moci.

Premiéra Lízinka

Zdroj: Divadlo Horní Počernice, Wikipedie

Foto: Karel Cudlin, Pavel Sůva, Honza Šimice

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *