• Menu
  • Menu

kaple sv. Václava Praha – Suchdol

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » kaple sv. Václava Praha – Suchdol

Ze Suchdola ke kapli sv. Václava

 

Sáru i auto nechávám na ČZU v Suchdole, mám tři hodiny času a v plánu mám dojít na Alšovu vyhlídku a cestu ukončit v Únětickém pivovaru, kde mě má vyzvednout Sára.

Jaro ve Starém Suchdole

Procházím starým Suchdolem a dle navigace / které moc nerozumím/ mířím nejprve k Brandejsovu statku. Venku se prohánějí koně. Potkávám několik výletníků a také několik velkých psů, kterých se bojím. Pod svá křídla mě vezme maminka s krásnou holčičkou a poradí, kudy dále.

Brandejsův statek

Brandejsův statek

Brandejsův statek byl postaven ve 13. století, byl několikrát poničen a přestavěn. V roce 1557 v něm byl zřízen pivovar. Ten fungoval více než 300 let . V 19. století se zde usadila rodina Brandejsů, proto Brandejsův statek. Několik let zde pobýval přítel majitele statku – významný malíř Mikoláš Aleš a další tehdejší umělci. Tady prý vznikla nejvýznamnější umělcova díla. Dnes zde sídli jezdecký klub ČZU.

Zvonice a Starosuchdolská  restaurace

Jsem u malé zvonice, kterou dal v r. 1846 postavit nájemce zdejšího statku Jan Napravil. Zvonem se zvoní večerní klekání při úmrtí a pohřbech. Zvonice byla roku 1997 opravena díky finančním darům suchdolských občanů. Nad zvonicí  je budova  staré  požární zbrojnice, pokračuji kolem Starosuchdolské restaurace ke kapli sv. Václava. Restaurace je příjemnou zastávkou pro kolemjdoucí. Také zde čepují Únětické pivo z nedaleko vzdáleného pivovaru. Kaple, obklopená malebnou přírodou.

zvonice Suchdol

Římskokatolická kaple sv Václava

V roce 1704 nechal Martin Ježek vystavit zvonici na morovém hřbitově blízko Kozích hřbetů. Na místě hřbitova byly pohřbeny suchdolské oběti velkého moru v r. 1680. Později byla zvonice přestavěna na kapli, která pustla. Koupil ji mlynář Trojan a nechal ji znovu opravit a vysvětit, hřbitov byl upraven pro pochovávání řeholníků emauzského kláštera.

kaple sv. Václava

Lesní cestou, kolem skály pokračuji až do Tichého údolí, odkud by měla cesta pokračovat až na Alšovu vyhlídku.

kaple sv. Václava
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *