Cesta kolem světa
Vyplutím pěti lodí 10.srpna 1519 započala „Cesta kolem světa „. Jména lodí Santiago se 32 muži na palubě, San Antonio s 60 muži na palubě, Trinidad s 55 člennou posádkou, Concepción se 45 muži a Victoria se 42 členy posádky, lodě, které vypluly v srpnu 1519 z přístavu v Seville. Kapitánem lodi byl Fernando z Magallanes. Cílem výpravy, ve službách španělského krále Karla V., bylo otevřít cestu ze západu až k ostrovům koření, Moluky(Indonésie). Expeidce trvala 3 roky, jediná loď, která doplula zpět byla VICTORIA. Proplula nejméně třemi oceány a kontinenty, pobřeží Atlantiku, pobřeží Jižní Ameriky : Brazílii, Uruguay a Argentinu… Tichý oceán…
Mořeplavci Magalhaes a dobrodruh Antonio Pigafetta
Celá výprava měla velmi přispěla k rozšíření geografických vědomostí, což dopomohlo k tomu, že bylo možné dost přesně určit rozměry Země. Výprava velmi potěšila krále, díky dovozu hřebíčku se mu jeho vložená investice dvakrát vrátila. Nepotvrdila se však Magalhaesova teorie, že cesta pře Pacifik na Moluky je jednodušší a kratší než kolem Afriky. Nakonec po neúspěšné výpravě v roce 1925 (flotila 7. lodí , která ztroskotala) král podepsal s Portugalci smlouvu v Zaragoze, kdy se Moluk vzdal.. Magalhaes byl pravděpodobně zabit na Filipínách. Jediný, kdo obeplul Zemi byl italský dobrodruh Antonio Pigafetta. Díky jemu se zachovala podrobná zpráva cestě .
V Seville Victoria pak přistála 6. září roku 1522. Repliku lodi je možné vidět v přístavu ve španělské Barceloně.
Země je kulatá
Kulatost modré planety definitivně potvrdila až výprava portugalského mořeplavce ve španělských službách Fernaa de Magalhaese. Magalhaes, známý též jako Ferdinand Magellan či Fernando de Magallanes objevil též průliv mezi Atlantikem a Tichým oceánem. Jeho výprava významným způsobem přispěla k rozšíření geografických vědomostí a poprvé bylo možné poměrně přesně určit rozměry Země.
Přidat komentář