• Menu
  • Menu

Lom Defurovy Lažany

Žulové lomy na koupání 

Dle slov zdejšího potápěče, který se tady potápí už 20 let, je voda z neznámých důvodů v letošním roce o něco špinavější než loni. Viditelnost pod vodou 1 metr. V lomu žije sumec, který má možná nějakých 130 cm (to je teda pecka!). Dále to je štika, asi 60 cm, jsou zde bělice a Koi-kapři. Na jaře náš potápěč vyráží  pod vodu s nožíkem. To, proto, že lanka /ocelová/, jsou natažená podél celého lomu. Pytláci, chtějí ulovit, to nejcennější, co lom má. Při potápění zamotat se do ocelového lanka = velký problém, proto ten nůž!

lom Defurovy Lažany
lom Defurovy Lažany

Lom se dá obejít celý  po vyšlapané cestičce. Je zde několik celkem pohodlných vstupů do vody. Voda je celkem čistá a koupání příjemné. Lom se nachází  v krásném krajině plné borovic.

lom Defurovy Lažany
lom Defurovy Lažany

A jako už téměř ve všech lomech, co jsme navštívili, je kolem spousto odpadků, plastových lahví a cigaretových vajglů. Hrůza!!!

Kudy do lomu Defurovy Lažany

Najít tenhle lom nám dalo trochu fušku. Motali jsme se tak trochu v bludném kruhu. Ale nakonec našli! Auto jsme zaparkovali na silnici, kde stálo v  podvečerní hodně aut. Polní cestou mezi obilím jsme se vydali k lomu. Trochu nás vyděsilo otočené auto na cestě. Blízko lomu jsme narazili na další parkování, auta byla i téměř v lomu. Do lomu je to od hlavní silnice kolem 500 metrů.

lom Defurovy Lažany
lom Defurovy Lažany

Trasa, kterou jsme jeli – Tchořovice – Kadov – Chanovice – Defurovy Lažany. Z obce Defurovy Lažany pojedete směrem na Plánici. Na první křižovatce odbočíme vpravo směrem na Kvášňovice. Asi po 350 metrech je vpravo cesta směřující k lesu (možná tam ještě bude překlopené bílé auto). Vedle cesty necháte auto a vyrazíte po cestě směrem k lomu.

cesta do lomu Defurovy Lažany
cesta do lomu Defurovy Lažany

Defurovy Lažany – vesnička v kopcovité krajině 10 km od Horažďovic.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *