• Menu
  • Menu

Lom na Chlumu

Lom na Chlumu  a Evropská netopýří noc

Lom na Chlumu se nachází v chráněné krajinné oblasti Český Kras v národní přírodní rezervaci Karlštejn. V lomu  je několik jeskyní . Nejvýznamnější z nich je  Netopýří jeskyně , kvůli ochraně netopýrů a jejich  zimovišť  jsou jeskyně uzavřeny. Jedná se především o netopýra velkého a vrápence malého . Oba druhy jsou kriticky ohroženy a jsou chráněny zákonem. V období od května  do října je možné uskutečnit prohlídku  jeskyně při některé  z akcí, které pořádá Speleologický  klub Praha .Na sklonku léta je zde pořádána akce Evropská netopýří noc , kde je možné se seznámit s životem a ochranou netopýrů , je možno je vidět , slyšet i se jich dotknout.V lomové stěně hnízdí poštolky a lom je proslulý výskytem hlaváčku jarního. V lomu nenajdete žádné štoly , které by vedly do Ameriky či pod Berounku. V uzavřených umělých prostorách a za dveřmi mají uskladněné náčiní jeskyňáři a údržba lomu.

Lom na Chlumu)

V roce 2003 se podařilo jeskyňářům propojit dvě významné jeskyně a to Netopýří a Srbskou.

Co se týče kosterních pozůstatků zvířat , řadí se jeskyně na Chlumu mezi významné evropské lokality.V 60. letech minulého století zde byly zaznamenány významné nálezy pozůstatků fauny z poslední doby ledové , V té době bylo do Národního Muzea převezeno 3569 kostí. Mimo jiné se zde našly kostry jeskynních hyen a téměř kompletní kostry dvou lvů. Ta větší patří k sedmi nejzachovalejším kostrám tohoto lva.

Lom byl založen firmou Bárta, Herger a Tichý  v roce 1920. V roce 1923 byl lom pronajat Škodovým závodům. V tomto lomu měla škodovka během války uschovány kopie  dokumentů zbrojních i mírových oborů. Během náletů , kdy bylo zničeno 70% Škodovky a shořelo i část archívu. Po válce se dokumenty z lomu opět vrátily do Škodovky. V roce 1950 převzaly lom Královodvorské cementárny a v r. 1953 pak Pragocement Radotín.

Během těžby byly postupně odkrývány menší a větší jeskyně tzv. Chlumské sluje, Srbské jeskyně, Netopýří jeskyně, Fialová jeskyně a další. V r.2007 se systém jeskyní zařadil mezi nejrozsáhlejší v českém krasu.Od roku 2008 je lom ve vlastnictví Českého státu.

Další lom Alkazar najdete v nedalekém Srbsku.

Lom Chlum
Lom Chlum

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *