• Lom na Chlumu

  od • 11.4.2011 • Středočeský kraj • Štítky: , , , , 0 komentářů

  Zobrazit v mapě

  Lom na Chlumu  a Evropská netopýří noc

  Lom na Chlumu se nachází v chráněné krajinné oblasti Český Kras v národní přírodní rezervaci Karlštejn. V lomu  je několik jeskyní . Nejvýznamnější z nich je  Netopýří jeskyně , kvůli ochraně netopýrů a jejich  zimovišť  jsou jeskyně uzavřeny. Jedná se především o netopýra velkého a vrápence malého . Oba druhy jsou kriticky ohroženy a jsou chráněny zákonem. V období od května  do října je možné uskutečnit prohlídku  jeskyně při některé  z akcí, které pořádá Speleologický  klub Praha .Na sklonku léta je zde pořádána akce Evropská netopýří noc , kde je možné se seznámit s životem a ochranou netopýrů , je možno je vidět , slyšet i se jich dotknout.V lomové stěně hnízdí poštolky a lom je proslulý výskytem hlaváčku jarního. V lomu nenajdete žádné štoly , které by vedly do Ameriky či pod Berounku. V uzavřených umělých prostorách a za dveřmi mají uskladněné náčiní jeskyňáři a údržba lomu.

  Lom na Chlumu)

  V roce 2003 se podařilo jeskyňářům propojit dvě významné jeskyně a to Netopýří a Srbskou.

  Co se týče kosterních pozůstatků zvířat , řadí se jeskyně na Chlumu mezi významné evropské lokality.V 60. letech minulého století zde byly zaznamenány významné nálezy pozůstatků fauny z poslední doby ledové , V té době bylo do Národního Muzea převezeno 3569 kostí. Mimo jiné se zde našly kostry jeskynních hyen a téměř kompletní kostry dvou lvů. Ta větší patří k sedmi nejzachovalejším kostrám tohoto lva.

  Lom byl založen firmou Bárta, Herger a Tichý  v roce 1920. V roce 1923 byl lom pronajat Škodovým závodům. V tomto lomu měla škodovka během války uschovány kopie  dokumentů zbrojních i mírových oborů. Během náletů , kdy bylo zničeno 70% Škodovky a shořelo i část archívu. Po válce se dokumenty z lomu opět vrátily do Škodovky. V roce 1950 převzaly lom Královodvorské cementárny a v r. 1953 pak Pragocement Radotín.

  Během těžby byly postupně odkrývány menší a větší jeskyně tzv. Chlumské sluje, Srbské jeskyně, Netopýří jeskyně, Fialová jeskyně a další. V r.2007 se systém jeskyní zařadil mezi nejrozsáhlejší v českém krasu.Od roku 2008 je lom ve vlastnictví Českého státu.

  Další lom Alkazar najdete v nedalekém Srbsku.

  Lom Chlum

  Lom Chlum

   

  Jana Schlitzová

  O

  Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

  https://www.kamsevydat.cz

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *