• Menu
  • Menu

Lom Pavlov

Žulový lom Pavlov

Cestou z Brna do Prahy jsme si udělali přestávku na koupání v lomu Pavlov. Předešlé dny byly ve znamení tropických teplot, která jsme  „přežívali“ s přáteli u bazénu v Pozořicích a koupání v lomu pak bylo završením skvělého víkendu.

cesta do lomu

Dojeli jsme do obce Pavlov. Zaparkovali jsme u nějaké chaty (velmi pěkný dům s udržovanou zahradou). Úplně si nejsme jistí, zda je tu povoleno parkovat, ale nikde nikdo a tak jsme to riskli. Od auta jsme přešli přes posekanou louku (kolem cedule soukromý pozemek) a viditelnou cestou pak lesem kolem dalších několika opuštěných maringotek. Sestup k lomu po vyšlapané pěšině mezi kořeny stromů. Přístup k vodě je v jednom místě pohodlný, kameny volně sestupují přímo do vody. Na většině místech jsou ale vysoké „skály“. Kousek vedle místa, kudy jsme šli do vody je další chata, která má schůdky a malinké molo přímo do vody. Ač to celou  dobu nevypadalo, na chvilku nám vysvitlo sluníčko, a tak jsme si koupání moc užili. I když jsme byli rozmazlení vyhřátým bazénem, voda nebyla nijak výrazně studená a koupání tak bylo velmi příjemné a osvěžující.

lom Pavlov u Humpolce

Koupání je tady na vlastní nebezpečí!!

Lom Pavlov je oblíbené místo v blízkosti města Humpolec. Lom je známý svou krásnou přírodou a je často navštěvován pro různé venkovní aktivity jako turistika, koupání a pikniky. Voda v lomu je čistá a okolní krajina nabízí malebné výhledy.

Lom byl založen v 19. století a těžila se zde kvalitní žula. Po ukončení těžby byl lom zaplaven vodou a stal se oblíbeným místem pro rekreaci a potápění.

lom Pavlov u Humpolce

Z Humpolce  se dá jít po turisticky  značené trase až k lomu Pavlov. Trasa je dobře značená a vhodná i pro cyklisty.

Lom a jeho okolí poskytují útočiště pro různé druhy rostlin a živočichů. Oblast  kolem lomu je dnes chráněná pro svou přírodní krásu a biodiverzitu.

lom Pavlov u Humpolce

Vykoupaní a hladoví jsme dojeli do Humpolce, který je vzdálen asi 5 km.

Pivovar  a restaurace Bernard

Vybrali jsme si restauraci podle hodnocení na google mapách. Zaparkovali jsme na náměstí a když jsme se začali blížit k restauraci, zjistili jsme, že míříme do pivovaru Bernard. Chtěli jsme obyčejnou českou hospodu, ale kdy se sem zas podíváme? A tak vcházíme dovnitř a výtahem míříme do 4 patra. Měli jsme štěstí, většina míst bylo rezervováno, ale zrovna se uvolnilo místo venku na terase s výhledem na město a do okolní krajiny. Nemusíme tedy ani platit za vstup na vyhlídku, která je součástí pivovaru).  Dali jsme si polední menu.

pivovar a restaurace Bernard

V restauraci je možné se nejenom dobře najíst, ale vychutnat si čerstvé pivo přímo z pivovaru. Restaurace se zaměřuje na tradiční českou kuchyni a používá kvalitní suroviny, často z místních zdrojů. V nabídce jsou různá masa, ryby, vegetariánská jídla, polévky a dezerty. Určitě zajímavý je stylový a pohodlný interiér a  z terasy je pak parádní výhled na město. Na vybraném jídle i pivku  jsme si moc pochutnali.

pivovar a restaurace Bernard

Bernard nabízí širokou škálu piv, včetně světlého ležáku, tmavého piva, polotmavého piva, speciálních piv a ochucených piv. Pivovar je známý svým nepasterizovaným a nefiltrovaným pivem, které je vyráběno tradičními metodami. Piva Bernard jsou ceněna pro svou vysokou kvalitu a jedinečnou chuť a je jedním z nejuznávanějších nezávislých pivovarů v České republice.

pivovar a restaurace Bernard
Sára Schlitzová

Jsem studentkou Zahradní a krajinné architektury na ČZU v Praze. Za cestovatelku a dobrodruha se považuji již od chvíle, kdy mě starší sestra na půli cesty poslala samotnou do školky. Kromě cestování a fotografování (amatérské), ráda trávím čas s přáteli. Od malička se věnuji sportům a hře na housle. Taky ráda vyrazím za kulturou (divadlo, výstavy, kino).

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *