• Menu
  • Menu

Lom Řásná

Lomy a písáky na koupání

Do lomu uprostřed přírody jsme se moc těšily. Popsán byl přesně tak,  jak jsme ho o pár hodin později viděly. Zpočátku jsme zde byly samy, jen dva potápěči pravidelně vypouštěly bublinkové pozdravy a konkurovaly ptačímu zpěvu.¨Po hodině se začaly střídat v lomu party návštěvníků, kteří si lom prohlédly a zase odešly. Pak přijela velká skupina cyklistů, asi to tady znali a moc si vodu i koupání užili.

Lom Řásná

Lom Řásná

Psát o lomu, to je pro mne čím dál větší dilema. Vy, co koupání v lomech milujete , tak jako já, my dáte jistě za pravdu, že návaly neukázněných návštěvníků a plavců  jsou už docela na zváženou. Odpadky, řev , nebezpečné chvástání, to vše je dnes v mnoha lomech na denním pořádku.

 

Kolem lomu je dnes ve velké množství pokáceného dřeva. Za vše může kůrovec. Smutné, na kolika místech v naší zemi kůrovec devastuje lesy.

U lomu jsou všude rozvěšené cedulky Vstup zakázán životu nebezpečno. Cesta k lomu je obecní, lom samotný se rozkládá na dvou pozemcích. Větší část lomu je na pozemku firmy KAVEX – GRANIT HOLDING a.s..

Pod vodou  je vidět hejna okounů a štiky. Dobře vidět je tak do čtyř metrů. Největší hloubka je hned u vstupu kolmo dolů kolem stěny směrem na východ. Potápěči nám říkali, že zrovna měli štěstí, když u potopeného řepíku štika ulovila rybu, která se jí vzpříčila v hubě a oni mohli boj pod vodou pozorovat. K vidění pod vodou jsou i zbytky těžebního vybavení, ocelová lana i pohozené pneumatiky.

Vstup do vody je asi na třech místech. Nejpohodlněji po lávce, kde se dá držet za ocelová lana.

Lom Řásná

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *