• Menu
  • Menu

Louvre – sídlo francouzských králů

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Francie » Louvre – sídlo francouzských králů

Slavné muzeum patří mezi největší na světě  a leží na pravém břehu řeky Seiny v 1. obvodu v Paříži v palácovém komplexu Calais du Louvre. Budovat se začal ve 13. století , dostavba však byla dokončena  ( po letech chátrání) až  za vlády Napoleona. Louvre byl nějakou dobu i sídlem krále a královského dvora, posledním panovníkem , který tu přebýval byl Ludvík XV.

Louvre

Původní sbírky založil  v 16. století František I. a další panovníci , např. Ludvík XIV,  sbírky dále rozšiřovali .  Muzeum bylo otevřeno oficiálně až roku 1793 . Louvre pochází z franského slova Leova či leower – opevněné místo.

Muzeum Louvre má 7. oddělení:  Egyptské starožitnosti, Stará antická a Orientální keramika, Řecké a Římské starožitnosti, Malby, kresby, mědirytiny , Skulptury středověku, renesance a Moderní doby, Malé umělecké předměty světové historie, Námořnictví a etnografie.

Louvre – Mona Lisa

Mona Lisa (Gioconda) –  asi nejznámější  a v Louvru nejvyhledávanější obraz  namalovaný  Leopardem  da Vinci na počátku 16. století.

Známou se v posledních letech stala i dostavba hlavního vchodu skleněná pyramida. Louvre se je významným evropským  i světovým muzeem. Dějiny paláce jsou úzce spjaty s dějinami celé Francie.

Ročně navštíví Louvre několik miliónů návštěvníků..

Louvre je otevřen denně , kromě úterý , 9.45 – 17 hodin, v centrální část je otevřená do 18.15 hodin.

V neděli do věku 18. let je vstup zdarma

klíště

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.