Vstávat před pátou se mi opravdu nechce. Slunce vidět není a spíš to vypadá, že je zataženo. Včera jsem zahlédla nad statkem bílý mák. Miluju máky, je to úplně jedno jestli je to vlčí mák, bílý mák nebo okrasné druhy, které jsme měli dlouhé roky na zahradě. Mezi máky je možné najít až 100 druhů. Mimo okrasných a potravinových, jsou to máky léčivé i plevelné.
Jdu, dnešní ráno je dost chladné. Jsem nabalená jako cibule. Vzadu za obzorem se to červená, sluníčko vyjde každou chvilku. Míjím naši majestátnou třešeň a přes pole a zarostlý lesík jsem u makového pole. Krása. Slyším kokrhat kohouty, ale i štěkat psy. Trochu mám strach z divokých prasat, které by mohly být schované v kukuřici nade mnou.
Slunce nedokázalo mraky prorazit, přesto je to nádhera, nevyšlo! Vzpomínám na roky studií, kdy jsme chodili na praxi sbírat makovice na školním statku. Sypali jsme si hrsti vyklepaného máku do úst. Moc velká pochoutka, dnes s tím dělají drahoty.
V některých zemích je pěstování máku zakázáno. Náš český mák je pro svou kvalitu ceněn i na zahraničních trzích.
Mák setý
Určitě nejdůležitější a nejznámější druh máku. Mák se pěstuje pro semena, z kterých se dělá olej (makový olej) a také pro farmaceutický průmysl. Mák je velmi využíván v cukrářství, pekařství /rohlíky s mákem, makové koláčky, makové buchty a určitě známé nudle s mákem). Mák bílý je více aromatický než mák modrý. Chuťově připomíná oříšky. Semínka máku mohou mít i jiné barvy, které se liší pak chutí i použitím. Máky potravinářské v rámci skupiny máků olejných mají barvu semen bílou, žlutou, okrovou, růžovou, červenou, hnědou, stříbrošedou či šedou, nejčastěji však modrou, která nejvíce garantuje „makovou vůni a chuť“.V naší republice se pěstuje několik odrůd máku /Albín, Maratón, Bergam, Opal, Major, Gerlach a další/.
Obsahuje významné alkaloidy (kodein, morfin a další). Pro mnohé je mák spojený s užíváním drog. Stonek, listy a také nezralé makovice obsahují nebezpečné alkaloidy (např. morfin, kodein, thebain nebo papaverin).
Přidat komentář