• Menu
  • Menu

Skanzen lidových staveb Kouřim

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Skanzen lidových staveb Kouřim

Balzámem na duši je procházka mezi roubenými chaloupkami v Kouřimi. Do areálu jsme se dostaly až napotřetí. Předešlé návštěvy jsme neměly štěstí, bylo vždy zavřeno. Vstup do areálu nenapovídá kráse, která je o několik desítek metrů dále. V každé chaloupce i stodole se vracím do dětství, do krásné roubené chaloupky mé babičky a dědečka v Rychlově v Krkonoších. Dnes muzejní kousky byly součástí každodenního pobytu v Krkonoších. I tkalcovský stav, na kterém děda tkal koberce, jsme tady objevily. Pověšené duchy /peřiny/, krásná kamna i kredence, truhly, nářadí, luční kvítí i polehávající ovce a kozy pod stromem venku, vonící lípy i staré jabloně, v malebných zahrádkách s dřevěnými ploty. Každá stavba je unikátem a u každého vstupu je popsaná historie památky, její stáří a  odkud  pochází. Krásná procházka, doporučuji všem.

Skanzen Kouřim

Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Jediný nadregionálně zaměřený skanzen v České republice, který shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech, a nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. Nachází se zde zatím čtrnáct větších obytných a hospodářských objektů, které doplňuje několik drobnějších památek. Muzeum je celoročně dějištěm mnoha národopisných a dalších doprovodných programů.

Skanzen Kouřim

Krásné prostředí je rájem pro filmaře.Především se jedná o snímky s historickou tématikou a pohádky.

Muzeum lidových staveb se nachází v Ruské ulici na jihozápadním okraji města Kouřim.

Skanzen Kouřim

Otevírací doba

Otevřeno je od dubna do října a v průběhu prosince. V listopadu, lednu, únoru a březnu je muzeum pro veřejnost uzavřeno – prohlídka je možná jen pro předem ohlášené skupiny deseti a více osob. Několikrát ročně (výjimečně i mimo základní otevírací dobu) jsou zde pořádány rozmanité národopisné a další doprovodné programy.  Na některé z nich je vybíráno zvýšené vstupné.

Skanzen Kouřim

Vstupné

Dospělí 80 Kč, zlevněné 40 Kč, rodinné 200 Kč

Do muzea je možný bezbariérový přístup, avšak interiéry většiny zde umístěných památek lidové architektury bezbariérový přístup bohužel postrádají. V areálu je návštěvníkům k dispozici bezbariérové WC. Se psem je návštěva muzea možná, musí být na vodítku a měl by mít náhubek.

Skanzen Kouřim

Město Kouřim je dostupné železniční i autobusovou dopravou, leží na trasách Pražské integrované dopravy. Muzeum je vzdáleno přibližně 2 km od železniční stanice a 400 m od nejbližší autobusové zastávky. Parkoviště se stáním pro automobily a autobusy se nachází před vchodem do areálu muzea. Je majetkem Města Kouřim, které zde příležitostně vybírá parkovné. Městem procházejí značené turistické a cykloturistické trasy. Stání pro jízdní kola je umístěno v areálu muzea.

Skanzen Kouřim
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *