• Menu
  • Menu

Zámek Kotěra v Ratboři

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Zámek Kotěra v Ratboři

V obci Ratboř nad levým břehem Polepky, která  vyhloubila v jednoduché, dnes zemědělské krajině, poměrně zajímavé údolí s rybníky a mlýny, v obci asi 6 km jz. od Kolína, kde v okolí v minulosti bylo husté pravěké  osídlení, najdeme kromě původně gotického kostela sv.Václava, také barokní  „Starý zámek“ roku 1723 a nedaleko ve stejném anglickém  parku  Nový zámek, postavený naším významným architektem Janem Kotěrou v letech 1911-13. V současné  době je „Nový zámek“ jak se zde říká (jde spíše o vilu než zámeček), přestavěn na luxusní  hotel  (Hotel Chateau Kotěra). S trochou nadsázky by se dalo říct, že se jedná o poslední zámek postavený v Čechách. Spolu se „Starým zámkem“, byl v roce 1963 zapsán do Ústředního seznamu památek ČR.

Zámeček Kotěra – Ratboř

Jelikož obdivuji dílo arch. Jana Kotěry, rozhodli jsme se hotel navštívit. Byl jsem mile překvapen, že nám personál umožnil hotel si prohlédnout  a vyfotit pár snímků z jeho interiéru. V nově přistavěné terase, kde bylo moc příjemné posezení, jsme si dali kávu a večer jsme se ještě vrátili na večeři.

Chateau Kotěra Ratboř

Historie:

Zámeček byl  v letech 1910 –13, postaven podle plánů Jana Kotěry, jako dvojvila pro syny Bernarda Mandelíka, Ervína a Otu. Jejich třetí bratr Robert žil v té době v sousedním starém zámku. Rodině Mandelíků z Ratboře  patřil, dnes už zdevastovaný místní cukrovar, cihelna, mnoho polností, v Kolíně také  se podíleli na výrobě elektřiny. Zámeček, postavil Jan Kotěra jako rodinné sídlo symetricky koncipované dvojvily s centrálním vstupem, které skloubilo požadavky na luxusní bydlení s moderními prvky a s  tradicí šlechtických sídel.

Chateau Kotěra Ratboř

Jana Kotěru ovlivnil wagnerovský modernismus a italsky orientovaný klasicismus, toto se projevilo i v  architektuře Ratbořského zámečku. Původní projekt, který byl v post-empírovém duchu, Kotěra přepracoval v novém schematickém klasicismu po vzoru předměstských vil palladiánského typu. V detailech se začínají objevovat prvky nastupujícího kubismu.

Chateau Kotěra Ratboř

Zámeček je obdélníkový patrový objekt  s dvěma bočními rizality ukončenými trojúhelníkovými štíty.V ose, v části vstupního průčelí, je monumentální  oválná kopule. Hlavní průčelí doplňuje sochařská výzdoba neméně významného českého sochaře Jana Štursy – sochy Genia ducha a Genia hmoty. Vnitřek stavby je důsledně  osově koncipován, společné prostory sloužily pro setkávání rodiny a jako reprezentativní prostory. Za hlavními dveřmi je vstupní salónek, z něhož vybíhají kolmé chodby, ukončené zimními zahradami, vedoucí ke dvěma schodišťovým halám, prostupujícím oběma patry. Těmi se vstupovalo do oddělených soukromých  částí domu, obývaných jednotlivými rodinami obou bratrů. V parku najdete kubistickou vázu od Emila Králíčka z roku 1913.

Ratboř Jan Štursa zámeček Kotěra
Ratboř Jan Štursa-  zámeček Kotěra

V roce 1996 byl zámeček navrácen rodině Mandelíkových (v letech 1947-1996 zde byla škola, za války gestapo). Mandelíkovi  ho v roce 1999 prodali. Nový majitel zámeček citlivě podle dochovaných fotografií v letech 2000-2  přestavěl na hotel. Mobiliář byl dobově vybaven do dnešní podoby i pomocí napodobenin. Prohlídka současného interiéru je opravdovým zážitkem. K zámečku je v zadní části citlivě přistavěná terasa, kterou prorůstají staré tisy. S výhledem do  anglického parku je zde opravdu příjemné posezení.

Jan Schlitz

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *