• Menu
  • Menu

Maršov nad Metují

Ves je křižovatkou turistických cest a východiskem do romantickém, tzv. „Maršovského „ údolí řeky Metuje.

V údolí řeky Metuje

V téhle obci  v malebném údolí řeky Metuje na konci světa, poseté roubenkami, jsem se ocitla náhodou při cestě do Božanova.  Ve všedním prázdninovém a letním dni, kdy  ticho a bublající splav sem tam  prořízne hluk sekačky majitelů upravených trávníků, někde dělníci, kteří dávají dohromady staré chalupy, děti cachtající se v bazénku…

Maršov nad Metují

Malá ves v údolí Metuje pod Ostašem 3 km západně od Police nad Metují, část obce Velké Petrovice. Založena v polovině 13. století polickým klášterem, jemuž patřila nepřetržitě až do roku 1848. Roubené chalupy z počátku 19. století.

V Maršově byl před rokem 1400 panský mlýn. Tento mlýn se stal za třicetileté války „ peleší loupežníků a vrahů!, proto jej vrchnost dala vypálit a v roce 1705 opět postavit.

Roku 1833 se narodil v Maršově akademický malíř František Muller, absolvent mnichovské malířské akademie, autor četných kostelních obrazů. Syn jeho sestry Kristiny byl kniohař a známý spisovatel regionálních pověstí Antonín Krtička-Polický.

Maršov nad Metují

Ves je křižovatkou turistických cest a východiskem do romantickém, tzv. „Maršovského „ údolí řeky Metuje.

Maršov nad Metují
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *