• Menu
  • Menu

Broumovské skály 1

Je dusné, ale zatím slunečné počasí . Od Hvězdy budeme pokračovat dále přes skalní divadlo a vyhlídky až do Božanova, takový je plán. Miluška je náš vůdce , mapu jsme si nevzaly a tak pevně věříme, že nezabloudíme.

Hvězda – perla Broumovských skal

Na oblíbené výletní a poutní  místo Hvězda jsme vyrazily od rodinné restaurace Amerika / tam nás z Božanova dovezl  Inek autem/, napojily jsme se na trasu  vedoucí  z Broumova po místních komunikacích.  Začátek cesty vede po  širší lesnaté cestě nahoru, později  lesnatým svažitým terénem kolem kapličky  p.Marie Sněžné . Od Ameriky nahoru je to asi 1, 5 km. Je dusné, ale zatím slunečné počasí . Od Hvězdy budeme pokračovat dále přes skalní divadlo a vyhlídky až do Božanova, takový je plán. Miluška je náš vůdce , mapu jsme si nevzaly a tak pevně věříme, že nezabloudíme.

kaplička p. Marie Sněžné

Jsme na skalnatém hřebeni, vysokém 674 metrů. Rku 1670 tu dal broumovský opat Tomáš na skalním bloku vztyčit kříž, zakončený velkou pozlacenou hvězdou. Na stejném místě pak v letech 1732-33 vyrostla na popud opata Otmara Zinkeho kaple zasvěcená P. Marii Sněžné, barokní centrální stavba na půdorysu Hvězdy, vystavěná podle projektu Kiliána Ignáce Dienzenhofera. V jejím sousedství stávaly dva domky, sloužící jako poustevny.Roku 1787 byla kaple dle dekretu císaře Josefa II zrušena. V letech 1854-55 byla kaple obnovena do původní podoby.

Barokní kaple Hvězda

Stavbu završuje kopule, zakončená lucernou, na vrcholu je zlatá hvězdy.

Chata Hvězda

Hostinec zde byl vystavěn ve stejnou dobu ve švýcarském slohu. Dřevěná chata byla postavena z rozhodnutí a nákladem opata J. N. Rottera a posvěcena o pouti 5. srpna 1855. Sloužila jako hostinec a sídlo hajného hvězdeckého klášterního polesí. Interiér byl upraven v roce 1963. V současnosti slouží chata jako restaurace s letní terasou, venkovní občerstvení s posezením.

chata Hvězda

 Od kaple i terasy u chaty se otevírají krásné výhledy na Broumovskou kotlinu, ohraničenou hřbetem Javořích hor. Často sem chodíval Alois Jirásek a ilustrátor jeho děl Adolf Kašpar, historik Václav Vladivoj Tomeka mnozí další.

Pozn. část textu  Velká turistická encyklopedie: Petr David a Vladimír Soukup

vyhlídka od kaple Hvězda
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *